Reportáž z ostřelované Ukrajiny: Civilisté na frontě nemají vodu ani plyn. Střelba je na denním pořádku
Již dva roky trpí Ukrajina pod ruskou okupací a každým dnem umírají ve zbytečném konfliktu nevinní civilisté – jak hluboko ve vnitrozemí, tak i u fronty. Právě tam stále žijí v dennodenním ohrožení až statisíce lidí, kteří čelí nejen bezprostřednímu ohrožení života, ale také útrapám kvůli nedostatku vody, plynu a elektřiny. Jedno z takových míst je i Stepnohirsk, městečko ležící vzdušnou čarou pouhých pět kilometrů od fronty. Každý den nad hlavami místních létají dělostřelecké granáty, drony i rakety. A řada z nich míří pravidelně i do místních sídlišť, kam se vypravili reportéři eXtra.cz.
Stepnohirsk bylo před začátkem války na Ukrajině pětitisícové městečko, které leží nedaleko od Záporoží. Byly zde obchody, základní škola, komunitní centrum i paneláková sídliště. To vše se ale velmi rychle proměnilo v město duchů. Ačkoli ve Stepnohirsku nejsou žádné vojenské jednotky ani továrny či jiné strategické cíle, takřka po celou dobu války jsou místní vystaveni drtivému ruskému ostřelování.
Rusové cíleně bombardovali civilisty
Paneláky, které zde jsou, mají do jednoho v lepším případě vymlácená okna od tlakových vln, v tom horším chybí i celá patra. Rodinné domky jsou na tom podobně, zdi ve směru k frontě jsou často probořené, stejně tak i střechy. Ulice, plechové ploty i stromy brázdí rýhy po šrapnelech. Byly dny, kdy Rusové bombardovali oblast denně. Úřady tak vyhlásily nucenou evakuaci, přesto se několik místních rozhodlo zůstat.
Zprvu to byla přibližně tisícovka, s příchodem loňské zimy ale ke konci roku většina odešla. Přesto dnes zůstává několik desítek místních, kteří se brání evakuaci. Dítě ani teenagera zde nepotkáte, ve všech případech se jedná o starší lidi, většinou v důchodovém věku. Buď nemají kam odejít, jsou nemocní nebo zkrátka nechtějí opustit domy či byty, v nichž vyrostli. A to i přesto, že žijí v nelidských podmínkách.
Artilerie zní městečkem každou chvilku
Voda zde neteče už více než rok, plyn chybí místním v podstatě od začátku války. A zimy jsou zde kruté. Jak nám řekla Marija, přibližně osmdesátiletá důchodkyně, byt si vytápí přímotopem. Byly ale dny, kdy vypadla i elektřina, jelikož Rusové záměrně ničí elektrické vedení. Právě proto je rozvodna to nejcennější, co zde mají, a je obestavena pytli s písky kolem dokola. Vodu sem pak dováží dobrovolníci a záchranáři v malých cisternách. Funguje zde jediný malý obchůdek se základními potravinami. Všechny ostatní jsou poničené.
Reportéři eXtra.cz na Ukrajině
Náš tým zpravodajů se opět vydal na Ukrajinu, kde již téměř dva roky zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Dnipro a Charkov. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.
Všechny články najdete zde.
Temné vyhlídky Stepnohirsku
A byť Stepnohirsk zeje prakticky prázdnotou a již není pod dennodenním ostřelováním, čas od času Rusové vyšlou několik střel i sem. "Naposledy to bylo před pěti dny," říká Marija, která se spolu s ostatními chodí po první explozi ukrýt do sklepa. Sirény zde totiž nezní, nemá je kdo obsluhovat. Stejně by byly zřejmě k ničemu, jelikož fronta je skutečně tak blízko, že by se nestihly ani rozjet.
Jediná naděje místních je tak konec války či posun fronty dál na jih. Jenže ani na jedno či druhé to nevypadá, spíše naopak. Rusové slaví dobytí Avdijivky a jižně od Záporoží se koncentrují ruské síly. Ukrajinci tak kolem metropole připravují zákopy a chystají se na další ofenzivu okupantů. Je tedy dost možné, že za pár měsíců bude Stepnohirsk pod ruskou nadvládou nebo z něj nezbyde zhola nic.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli