Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Reportéři eXtra.cz na Ukrajině: Zkáza Irpině OBRAZEM. Život v ruinách a dětské hry na rozstřílených skluzavkách

Irpiň OBRAZEM: Lidé žijí v ruinách, děti si hrají na rozstřílených skluzavkách
Zdroj: eXtra/Jiří Masojídek, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 72 fotografií
Galerie

Irpiň dodnes patří mezi válkou nejpostiženější místa na západní Ukrajině. Městečko, které leží půl hodiny autem od Kyjeva, čelilo nemilosrdnému řádění okupační armády, která jeho části doslova zničila. Zkáza je přitom patrná i rok od začátku války, což zdokumentovali reportéři eXtra.cz, kteří jsou nyní na místě. V galerii se tak můžete podívat, jak místní žijí v ruinách, děti si hrají na poničených hřištích či jak to vypadá, když celé čtvrti lehnou popelem.

Město Irpiň se před válkou rozrůstalo raketovou rychlostí. V posledních 7 letech jeho populace vzrostla podle portálu City Population o přibližně 20 tisíc na 65 000 obyvatel. Jednalo se totiž o klidné místo, kam se přesouvali lidé, kterým mimo jiné nevyhovoval ruch mohutného Kyjeva. Navíc je od metropole přibližně 20 minut jízdy. I proto zde vyrostla řada nových sídlišť, bytovek i rodinných domů. Válka ale vše změnila.

Z 65 tisíc obyvatel podle několika zdrojů zbylo ve městě přibližně něco málo přes polovinu. Ačkoliv už se mnozí lidé, kteří před ruskou armádou dočasně emigrovali či utekli na západ země, do Irpině vrátili, velká část tak neučinila. Nemá totiž kam. Důvodem je fakt, že velká část města lehla popelem, o čemž se na místě mohli přesvědčit i reportéři eXtra.cz.

Zejména v severní části města, odkud přitáhla Putinova armáda, jsou části, které jsou totálně rozbombardované. Hned na okraji Irpině stály rodinné domky, z nichž dnes zbyly jen stěny. Mezi nimi leží ohořelé spotřebiče, respektive jenom ty kovové, jako třeba torzo pračky. Všechno ostatní roztavil žár tak silný, že i sklo se pod ním roztékalo, o čemž se můžete přesvědčit v galerii. Kolem domů jsou pak předměty, které dokazují, že si lidé, kteří měli to štěstí a zvládli prchnout, nezvládli zabalit ani to nejzákladnější, jako třeba zubní kartáčky.

Nestihli si vzít ani základní věci

eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se vydal na Ukrajinu, kde již přes rok zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Hostomel, Irpiň a Buču. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.

Kousek od rodinných domků začínají čtvrti s bytovkami a paneláky. Ani ty nezůstaly ušetřeny ruskému bombardování. Snad každý dům má vysklená přízemí, která jsou nyní zadělána igelitem nebo deskami z dřevotřísky. V zemi totiž kvůli válce není dostatek skla. O tom, že v ulicích bylo peklo, svědčí i šrámy na stěnách po šrapnelech, stejně tak jako na ulicích. V nich často stojí ohořelá a dnes již zrezavělá torza aut vedle těch nových. Velká část domů pak má nové střechy, svědčící o náletech, či zabetonované díry ve zdech po zásazích raketami.

Ušetřena nezůstala ani dětská hřiště. Některá mají stále krátery po explozi, jiná nesou rýhy po šrapnelech, jako třeba to v severní části Irpině. Skluzavka je kvůli tomu už nepoužitelná, přesto i zde jsou vidět děti, které si hrají a zdánlivě nevnímají hrůzy právě probíhající války. Když je pak fotograf poprosí, zda si je může vyfotit, s úsměvem zapózují. Alespoň malý, zato silný moment pozitivity mezi právem utrápenými výrazy místních.

Mnoho z nich totiž žije ve zničených domech, jako třeba v Kotljarevského ulici. Tamní paneláky byly tvrdě ostřelovány, většina bytů vyhořela, přesto v několika z nich žijí lidé. Proč? Protože nemají dostatek financí na to, aby se odstěhovali. Ačkoliv mají elektřinu, plyn a vodu, každý den žijí v nejistotě i s výhledem trosky okolních domů. Zajímavostí pak je, že na jednom z paneláků je mural světoznámého umělce Banksyho, jehož nástěnnou malbu místní úřady nechaly zakrýt průhledným plexisklem.

Domečky pro zvířata

Myslelo se i na domácí mazlíčky. Většina lidí totiž prchla, aniž by s sebou mohla vzít svá zvířata. V ulicích se tak potulují psí smečky i kočky. Pro ty jsou připravené speciální plastové "domečky", kam místní dávají mazlíčkům krmivo i pití.

Je patrné, že lidé v Iprini dělají, co mohou, aby město vzkřísili, jak je ale vidět z fotek, cesta je před nimi stále dlouhá. Uplynul totiž rok od začátku invaze a některé oblasti zůstaly tak, jak je Rusové zanechali. Tedy v troskách. Nutno však dodat, že země je stále ve válečném stavu a byť západní část Ukrajiny je, kromě pravidelných raketových útoků, relativně stabilní, na východě stále zuří kruté boje...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy