Riziko jaderné války stoupá, tvrdí Putin. Byla by to jedna z největších pitomostí jeho života, říká analytik
V projevu, který včera pronesl ruský prezident Vladimir Putin k válečné situaci, bylo mnoho věcí, které zástupce ostatních států zvedly ze židle. Kromě obvinění Polska, že se bude snažit uzurpovat Ukrajinu, a naprosto bizarní myšlenky, že jen Rusko dokáže Ukrajinu ochránit, pohrozil Putin celému světu jadernými zbraněmi. Jak reálná může být taková hrozba? Na toto téma jsme se zeptali i vojenského analytika Lukáše Visingra. Ten se domnívá, že Rusko si těmito výplody samo uzavřelo drtivou většinu možností k jednání.
Ruský prezident ve svém projevu včera připustil, že riziko nukleárního konfliktu stoupá, ale trval na tom, že Moskva nezešílela. Tato slova zazněla při mítinku s politickými a armádními špičkami, který přenášela i státní televize. Jak trefně poznamenává Daily Mail, jeho slova přišla měsíce poté, co tuto skutečnost konstatuje víceméně celý svět.
Rusové dělají pitomosti, říká analytik
O možnosti, že Rusko skutečně použije (byť jen demonstračně) jadernou zbraň, jsme se před časem bavili i s vojenským analytikem Lukášem Visingrem, který ale možnost jejího skutečného užití nevidí jako příliš smysluplnou. "Dá se vyjmenovat mnoho důvodů, proč jadernou zbraň nevyužít. Dá se říci, že z historického hlediska by to byla kolosální pitomost. Ale jak už jsme se naučili, to, že něco je kolosální pitomost, bohužel ještě není žádná záruka, že to Rusové neudělají," říká analytik.
Cvičný výbuch nebo ostrý úder?
Těžké je i říci, jak by takový jaderný úder od Ruska vypadal. "Zkouška nad neobydleným územím podle mě prostě nemá smysl. Rusové by tím nedosáhli vůbec ničeho. Škody, které by případně Ukrajině způsobili vojensky, by byly příliš malé. Ukrajinští vojáci jsou natolik rozumní, že nevytvářejí velké koncentrace jednotek. Ne kvůli atomovkám, ale kvůli ruskému dělostřelectvu. Hodit někam malou atomovku a zničit tím deset tanků, to by bylo zapsáno v dějinách jako jedna z největších pitomostí, kterých se kdy kdo dopustil," říká Visingr pro eXtra.cz.
Vojáček: Západ nebude oplácet
Analytik Jiří Vojáček zase míní, že v případném jaderném konfliktu je jisté vlastně jen jedno. "V případě jaderného napadení Ukrajiny Západ nezareaguje stejným způsobem. Možná se zvýší objem dodávaných zbraní, možná Ukrajinci dostanou zbraně zcela nové a výkonné (letadla, tanky), možná bude ze strany Západu nad Ukrajinou vyhlášena bezletová zóna, možná dojde k naprosté ekonomické izolaci Ruska, ale jaderné zbraně žádný stát západního společenství (tedy USA, Francie ani Británie) do boje nepošlou. To bohužel může zvyšovat riziko, že Vladimir Putin k tomuto kroku přistoupí," řekl před časem redakci eXtra.cz.