Robert Fico jako prodejná nevěsta východních diktátorů: Nově se k němu lísá Alexandr Lukašenko
Slovenský premiér Robert Fico vyvolal ostrou kritiku svou nedávnou cestou do Moskvy za tamním prezidentem Vladimirem Putinem. Ostře také kritizuje Ukrajinu za přerušení dodávek ruské ropy a plánuje odvetná opatření. Za to si vysloužil obdiv dalšího východního diktátora, běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten Fica podle listu Izvestija zve k obnovení vzájemných vztahů.
Robert Fico v posledních dnech vyvolává rozruch. Slovenský premiér se nerozpakoval minulý měsíc prolomit izolaci ruského prezidenta Vladimira Putina po jeho invazi na Ukrajinu a rozhodl se ho navštívit.
Tím vyvolal na Slovensku velkou kontroverzi. Kritizovala ho tehdy nejen tamní opozice, ale i čeští političtí představitelé. „Pokud nám chce dát skutečný vánoční dárek, ať v té Moskvě zůstane, dostane domek vedle Asada,“ řekl tehdy například Juraj Šeliga ze slovenské opoziční strany Demokrati.
Alexandr Lukašenko se lísá k Ficovi
Pozdvižení také vyvolala hádka o ropu. Zatímco česká vláda podle Jana Lipavského zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách, „abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem“, Slovensko o ně usiluje nadále.
Právě o dodávky ruské ropy se v uplynulých dnech Fico přel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Když Ukrajina dodávky suroviny stopla, vytočený Fico vyhrožoval odvetnými opatřeními. Mimo jiné třeba omezením pomoci ukrajinským uprchlíkům.
Námluvy Fica s Lukašenkem
Ficových aktivit ve prospěch Ruska si všiml i další z východních vládců, běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Ten podle ruského listu Izvestija pozval Fica a slovenského prezidenta Petera Pellegriniho k obnovení spolupráce mezi zeměmi v oblasti obchodu.
Běloruský vůdce rovněž blahopřál prezidentovi a premiérovi Slovenska ke dni výročí vzniku republiky (1.1.). Lukašenko poznamenal, že vidí Ficovy činy a prohlášení, která "vzbuzují důvěru v úspěch", a také ujistil o vážnosti běloruských záměrů prosazovat mír v Evropě.
Fico udělal vstřícný krok směrem k Lukašenkovi už svým jmenováním slovenského velvyslance v Bělorusku. Do země totiž vyslal bývalého velvyslance v Minsku Jozefa Migaše, který v minulosti v této funkci musel skončit po účasti na vojenské přehlídce bez konzultací s ministerstvem zahraničí.