Robert Fico jednal v Moskvě s Putinem: Klobouk dolů, píší lidé. Od politiků dostal čočku
Slovenský premiér Robert Fico svou pracovní návštěvou Moskvy vyvolal pořádný poprask. Jeho krok odsoudila nejen slovenská opozice, ale i mnozí čeští politici. Podpory se Fico překvapivě dočkal na Facebooku. Mnozí jeho sledující totiž premiérovu cestu do Ruska ocenili a naopak zkritizovali ministra Jana Lipavského.
Jednání slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem rozdělila slovenskou, ale i českou společnost na dvě části. Jedni jeho krok uvítali, jiní kritizovali.
„Klobouk dolů, pane premiére,“ napsal na Facebooku Juraj Sketa. „Skvělé, pane premiére. Jste státník světového formátu,“ uvedla také Zdeňka Krausová. „Stabilní mír může vzniknout, pouze když spolu budou strany jednat. Náš pan Lipavský nereprezentuje názory všech obyvatel Čech, jenom určité části. Proto Vám, pane Fico, fandím, že se velmi snažíte jednat se všemi. Jen tak dál,“ napsal Josef Bureš.
„RF – Ruská federace, RF – Robert Fico. Náhoda? Nemyslím si,“ vtipkovali další pod příspěvkem. „Já se stydím za Fica a celou jeho bandu. Strašné, jak ničí Slovensko,“ dodala také Kateřina Trenčanová.
Lipavský se opřel do Fica
Kritiky se Fico dočkal i od slovenské opozice či českých politiků. Jeho návštěvu Moskvy odsoudili například premiér Petr Fiala (ODS) či ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). „Naše zahraniční politika míří opačným směrem než do Ruska, i proto jsme za poslední dva roky přijali řadu opatření, abychom na něm byli energeticky nezávislí a mohli plyn kupovat od spolehlivějších partnerů,“ napsal ČTK Fiala.
Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová napsala, že Ficův krok si „komentář ani nezaslouží“. Europoslankyně STAN Danuše Nerudová uvedla, že Fico právě „políbil prsten masovému vrahovi v Kremlu“. „Je to zrada a další nemravný krok, který poslouží ruským zájmům. Robert Fico je pro nás bezpečnostním rizikem,“ napsala.
Robert Fico jednal s Putinem
Robert Fico, který je v Rusku na pracovní návštěvě, se setkal s Putinem v neděli. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před jednáním uvedl, že se má týkat dodávek zemního plynu. Slovensko odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom. Ukrajina od začátku příštího roku nechce dovolit tranzit této ruské komodity přes své území, což Bratislava kritizuje.
„Měl jsem v Moskvě pracovní schůzku s prezidentem Ruské federace V. Putinem. Znova zdůrazňuji, že prosazuji suverénní politiku na všech čtyřech stranách. Vedoucí představitelé EU byli o mé cestě a jejím účelu informováni v pátek,“ uvedl ve svém prohlášení na Facebooku slovenský premiér.
„Mé setkání s V. Putinem bylo reakcí na ukrajinského prezidenta V. Zelenského, který ve čtvrtek na můj osobní dotaz odpověděl, že je proti jakémukoli tranzitu plynu přes Ukrajinu na naše území,“ sdělil.
Fico už ve čtvrtek po skončení summitu v Bruselu řekl, že Zelenskyj úplným odmítáním tranzitu plynu přes Ukrajinu poškozuje zájmy Slovenska. Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí než z Ruska. V reakci na stížnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu přijde o peníze, ukrajinská hlava státu uvedla, že jeho země přichází o daleko více.
„S takovým postojem Slovensko finančně poškozuje a ohrožuje výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách na Slovensku, což je nepřijatelné. Ruský prezident V. Putin potvrdil připravenost RF pokračovat v dodávkách plynu na Západ a na Slovensko,“ doplnil Fico ve svém prohlášení.
Robert Fico kritizuje protiruské sankce
V dlouhém rozhovoru si s Putinem vyměnil názory na vojenskou situaci na Ukrajině, možnost brzkého mírového ukončení války a vzájemné vztahy mezi SR a RF, které slovenský premiér hodlá normalizovat. „Napomohou tomu i aktivity spojené s 80. výročím konce druhé světové války a vítězství nad fašismem, v němž Rusové, Bělorusové, Ukrajinci a další národy bývalého SSSR sehráli rozhodující roli,“ dodal slovenský premiér.
Fico v listopadu oznámil, že se příští rok chystá v květnu do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války, kam ho pozval Putin. Opoziční strany na Slovensku jeho chystanou cestu do Ruska kritizovaly. Fico už dříve řekl, že je připraven hovořit s Putinem a že po skončení války na Ukrajině chce obnovit standardní vztahy s Ruskem.
Fico je jedním z mála evropských politiků, kteří kritizují protiruské sankce EU a vojenskou pomoc západních zemí Ukrajině. Ze státníků členských zemí Evropské unie má podobné názory ohledně konfliktu na Ukrajině také maďarský premiér Viktor Orbán.