Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Rok od ničivého tornáda na Moravě: Připomeňte si, jakou strašlivou zkázu způsobilo

+ Další 4 fotografie

Česká republika si připomíná první smutné výročí od události, která nemá v naší historii obdoby. Přesně před rokem se částí Jižní Moravy prohnalo tornádo, které doslova srovnalo se zemí celé části vesnic. Stovkám lidí změnilo život během několika málo sekund. Připomeňte si ty nejzásadnější momenty a příběhy jedné z největších přírodních katastrof tohoto typu u nás.

Příchod tornáda popisuje například Vladimír Molata, který před bouří sbíral s otcem v sadu meruňky. "Říkal jsem si, bude pršet. Přijde bouřka. Otrhám raději i to, co ještě není úplně zralé, nebo to popadá a nebude z toho nic," vzpomínal Molata. Nepřišla však obyčejná bouře, ale "hnědá stěna zvířeného prachu a hlíny". Molatovi nepřišli jen o úrodu meruněk, ale o dva domy a celý sad. Příběh, jako jen ten pana Molaty, je součástí knihy, která se jmenuje příznačně "...a pak bylo ticho."

Smrt a zmar

Celou republiku oblétla videa, ve kterých lidé přicházejí o své domy, auta, domácí mazlíčky a bohužel i blízké. Tornádo za sebou zanechalo sedm obětí. Oblíbená učitelka, vinař z Moravské Nové Vsi, či mladá žena z Mikulčic, ti všichni bohužel našli pod létajícími troskami smrt. Další desítky lidí utrpěli lehká či těžká zranění. Tornádo poničilo na 1200 domů, 200 z nich bylo nutné strhnout. Zničeny byly i další stavby.

Rekordní pomoc

V Česku se ihned po katastrofě zvedla neuvěřitelná vlna pomoci a během krátké doby se mezi občany i firmami podařilo vybrat rekordních asi 1,1 miliardy korun. Pomoc se realizovala v desítkách sbírek jak finančních, tak věcných. Česko se prostě rozhodlo, že nenechá postižené na holičkách. Celkové náklady na obnovu se podle státních odhadů vyšplhaly na bezmála sedm miliard korun. Na Moravu se denně vypravovaly desítky dobrovolníků.

Pořád se staví

A jak vypadají obce dnes? "Mysleli jsme, že všechno půjde mnohem rychleji, ale přecenili jsme své síly. Nejhorší je to papírování. Všechno to znamená obrovské množství dokumentace," řekla ČTK starostka Hrušek Jana Filipovičová. "Mikulčice jsou jedním velkým staveništěm stále, vzhledem k tomu, že byla zasažena téměř polovina obce a bylo tu několik desítek zbouraných domů. Někdo ty nové začal stavět ještě na podzim. Domácnosti, které dělaly nějakou dispoziční změnu, ale začaly či začínají stavět nyní." uvedl starosta další z postižených vesnic Josef Dvořáček. Někteří lidé mají tak ještě i rok po katastrofě plné ruce práce.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy