Rusy stále podceňujeme, ale Zelenského armáda nevyhrává, říká Andor Šándor
Jak to vypadá na válkou zmítané Ukrajině? Poslední zprávy z bojiště působí nadějně. Hrdinným obráncům se při několika útocích podařilo zneškodnit vysoké počty ruských vojáků. Bezpečnostní expert Andor Šándor ale upozorňuje, že Ukrajina bohužel zdaleka nemá vyhráno. „Slibujeme jim podporu, ale ta vojenská je stále malá,“ řekl eXtra.cz.
Andor Šándor: Ukrajina ponížila Rusy
V poslední době jako by situace na Ukrajině uvízla na mrtvém bodě. Ale nyní jsme pár dnů za sebou mohli číst, jak Ukrajinci vždy najednou pozabíjeli pár set ruských vojáků. Jsou to reálné úspěchy, nebo propaganda?
Generál Andor Šándor: Propagandistická role v tom bude hrát svou roli, především z pohledu toho, že je to nepochybně velká rána pro ruská vojska. Otázkou je, kolik lidí bylo skutečně zabito. To se nedá jednoduše ověřit. Rusko dnes připouští u toho prvního známého útoku 89 mrtvých (psali jsme zde – pozn. red.), takže to minimálně stovka bude, Ukrajinci mluví o čtyřech stech.
A ruští vojenští blogeři, kterým bych věřil asi nejvíc, dokonce o šesti stovkách.
No vidíte. Ty je vážně třeba brát v potaz. Mohla to být jednotka o síle praporu. Ukrajinci velmi obratně využili toho, že byla soustředěna na jednom místě. Pro Rusy je to rána. Jedna věc je, když vám za měsíc padne třeba tisíc vojáků, a druhá, když během minuty přijdete o čtyři sta nebo šest set lidí. To už je velký problém.
Média hodně fandí a hůře informují
Na druhou stranu Rusové se chlubili také zabitím stovek Ukrajinců a zničením HIMARSů (Moskva dokonce tvrdila, že jich zničila 35, tolik jich ani nikdy neměla, jak připomněly Eurozprávy). Je to věrohodné? Připadá mi, že média u nás se tomu moc nevěnovala.
To jsem zaregistroval. Naše média se bohužel dopouštějí základní chyby. Zdůrazňují ukrajinské úspěchy, a nic proti nim, potlačují ruské úspěchy a zveličují ruské neúspěchy. To zákonitě musí u většiny lidí, kteří nemají šanci si to jinak ověřit, vytvářet pocit, že Ukrajina je na vítězném tažení a Rusko před smrtí.
Bylo by hrozně fajn, kdyby to tak bylo, ono to tak ale bohužel není. Moc se mi líbilo a na Českou televizi to považuji za srdnaté, když reportér David Borek v Kyjevě minulý týden řekl: ‚Ukrajincům se daří taktická vítězství, občas i na operačním stupni, ale na strategické úrovni vůbec nevyhrávají.‘ A to je bohužel realita. Naše média pomáhají vytvářet falešný dojem o tom, kdo v konfliktu vyhrává a prohrává. Chápu, že se fandí napadené zemi. Nejsem si ale jistý, že by takhle mělo vypadat zpravodajství.
Nedostatečná podpora Ukrajiny
Podle vás tedy není rozhodnuto?
Zdaleka ne. Postavení obou stran jsou jasná. Nikdo nechce žádný kompromis, každý trvá na svém, v současné době není ani žádná politická vůle protlačit něco jiného.
Kdosi z vedení ukrajinského státu přiznal, že ani Ukrajinci, ani Rusové nyní nemají silu zaútočit. To působí střízlivě.
Teď je otázka, jestli Rusko nemá sílu, nebo si ji šetří. Problém je na obou stranách, obě musí být vyčerpány. Konflikt přece jen trvá už skoro jedenáct měsíců. Lidé jsou unaveni, technika opotřebená, do toho těžké počasí… Mařit život útoky praporními skupinami, které budou Ukrajinci nebo obráceně Rusové ničit dělostřelectvem, to asi nedává smysl. Tady se schyluje spíš k tomu, že Rusko připravuje pomalu k nasazení mobilizované vojáky. A proč by je nasazovalo do situace a terénu, kdy to ještě není optimální?
Také za druhé světové války operace nešly jedna za druhou. Kolikrát mezi nimi byly rozestupy několik měsíců, než se obě strany připravily. V tomto případě to bude úplně stejně. Navíc ani jedna ze stran není na válečném průmyslu a zásoby Západu pro Ukrajinu nejsou dostatečné.
Vážně?
My vysíláme jasnou politickou podporu Ukrajině, kterou ale nekorunujeme vojenskou podporou. Zdaleka není dostatečná.
Nedostatek munice Rusů? Může jít o taktiku, míní Šándor
Co říkáte na tvrzení, že Rusům dochází dělostřelecká munice? Ukrajinci z bojišť hlásí, že nyní je intenzita dělostřelecké palby i násobně nižší než v minulosti.
Nejsem si tím jistý. Rusové možná nyní nepociťují nutnost plýtvat municí. Když za dělostřeleckými útoky nenásleduje pěchota a tanky, tak to nemá moc cenu. Je možné, že munici navážejí a chystají si zásoby na jarní velkou operaci. Boje jsou nyní opravdu na velmi malé intenzitě.
Na přelomu roku byla řada raketových a dronových útoků ruských okupantů na ukrajinskou infrastrukturu, jinak mi ale připadá, že jim vždy trvá i přes čtrnáct dní, než dokáží shromáždit nějaké větší množství na útok. Jak to působí na vás?
Může to tak být. Také bylo vyjádření, že maximálně mohou odpálit sedmdesát raket, pak jich přišlo přes sto (informoval například iRozhlas.cz – pozn. red.). Zároveň to může být tím, že Rusové poničí infrastrukturu, počkají, až to Ukrajinci za velkých nákladů a obětí opraví, a pak zaútočí znovu. Ale nemusí mít dostatek střel a tak je šetří, zároveň také úroveň ukrajinské protivzdušné obrany není vůbec špatná, v mnohém se zlepšila.
Na druhou stranu nemůžeme věřit tvrzení, že když nepřítel vystřelí sto raket a my jich devadesát sestřelíme, že i tak bude zničeno třicet procent kritické energetické infrastruktury. To neodpovídá realitě.
Rusy nesmíme podceňovat
Nějakou větší akci z jedné či z druhé strany můžeme očekávat někdy v březnu?
Loni začala speciální operace, řečeno terminologií Rusů, už koncem února. Zaplaťpánbůh nejsem v generálním štábu ruské armády, ale je otázka, co skutečně budou chtít získat. Nemyslím si, že by šli znovu na Kyjev, kde to na začátku války zpackali, ale mohou chtít zajistit si kontrolu nad územím čtyř ukrajinských regionů, které si v září přisvojili. Přitom je ani nekontrolují. Také budou chtít zamezit tomu, aby případná ukrajinská ofenzíva nemohla rozpůlit ruskou armádu při útoku na Mariupol, což by mohlo ohrozit Krym. To, že se vytvářejí spekulace, jestli nedojde znovu k útoku z Běloruska, může být součástí strategie, jak vázat část prostředků ukrajinské armády, která je pak nemůže použít na jihu a na východě.
Co byste řekl na závěr?
Obávám se, že podceňujeme potenciál, který má tak velká země, jako je Ruská federace. Když se rozhodnou, že zmobilizují další dva miliony vojáků (o chystané další mobilizaci jsme psali zde – pozn. red.), tak to prostě udělají. To pak nevím, jak dopadne. Celé se to pořád nebezpečně sune k velké konfrontaci.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli