Šándor o výbuších ve Vrběticích: Nechápu, proč Rusy neženeme před soud. To není normální
Česká policie uzavřela vyšetřování výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, viníky jsou podle ní agenti ruské tajné služby. Nikdo po nich nepátrá, nevydali jsme mezinárodní zatykač, nestiháme je, nic. A to generálu Andoru Šándorovi přijde zvláštní, jak uvedl v rozhovoru pro eXtra.
Andor Šándor o případu Vrbětice: Samé otázky
„S ohledem na to, že nejsem orgán činný v trestním řízení, mám toliko informace z médií a vlastní rozum. Ten mě upozorňuje na několik faktických nesrovnalostí,“ začíná své vysvětlení pro eXtra.cz ohledně Vrbětic bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenského zpravodajství, generál Andor Šándor.
O uzavření vyšetřování informovaly například Seznam Zprávy i náš web.
„První je ta, že to zdůvodnění tvrdící, jak jsme si stoprocentně jistí tím, že to byli Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, je napadeno dalším textem, ve kterém se říká, že Rusko neumožnilo další vyšetřování, protože nespolupracuje. Tak se ptám, co jsme si v Rusku ještě potřebovali ověřovat, když jsme si tak ohromně jistí,“ popisuje.
Soud v nepřítomnosti: Proč se nekoná?
„Druhá věc: nejsem právník a už vůbec ne odborník na mezinárodní trestní právo, ale tvrdit, že případ odložíme, aniž bychom vznesli obvinění, protože Rusové by je stejně nevydali, to mi přijde trochu podivné. Zvlášť, když vím, že nizozemský soud v Haagu odsoudil dva Rusy a jednoho Ukrajince v nepřítomnosti za to, že stojí za sestřelením malajsijského letadla (informovaly například Novinky.cz – pozn. red.). A jednoho Rusa tam osvobodili pro nedostatek důkazů,“ upozorňuje generál.
„Proto tvrdit, že někoho nemůžeme soudit v nepřítomnosti, to mi nejde dohromady. Že bychom neměli kompatibilní právo s dalšími evropskými státy?“ vznáší řečnickou otázku.
Odsoudit někoho v jeho nepřítomnosti samozřejmě lze, jak upozorňuje nález ústavního soudu uveřejněný na webu Zákony pro lidi.
Živná půda pro dezinformace
„Toto rozhodnutí bude znovu živnou půdou pro všechny, kteří chtějí pochybovat o tom, co se ve Vrběticích stalo, pro ty, kteří jsou přesvědčeni o tom, že to zinscenovala BIS, policie a podobně. Ve vyšetřovacích verzích tak, jak se komunikovaly, byly nesrovnalosti, které by za to stálo vysvětlit. A přece to neznamená, že to vysvětlení by zpochybnilo celkové závěry,“ dumá generál.
„Tři roky vyšetřování s takovým závěrem, ze kterého si ti, co věří, že za tím byli důstojníci ruské GRU, vezmou, co chtějí, stejně tak ti, kteří tomu nedůvěřují a budou mít za potvrzené, že jsme vlastně nic neměli a obvinění bylo jen takové plácnutí do vody, tak to na mě nepůsobí dobře. Je to podle mě nešťastné,“ myslí si Šándor.
Příliš nápadní agenti?
Že by také vyšetřovatel výbuchů ve Vrběticích náhodou viděl tiskovku s pachateli ohledně útoku ve Velké Británii, a tak si vzpomněl, že má jejich pasy ve spise, vyvolává také otázky.
„Neumím si přestavit, že by české tajné služby nekomunikovaly s těmi západními a že by ty dva neznaly. Probíralo se to v Alianci, vyhošťovalo se a podobně. Nedělám si také o GRU iluze, ani si ji nedémonizuji, ale představa, že mají jen ty dva a ti tu otráví Skripala, tu vyhodí do vzduchu sklady munice ve Vrběticích, támhle zachrání ukrajinského prezidenta Janukovyče po převratu, to mi přijde podivné. Ale možná to tak je,“ přemítá někdejší vojenský zpravodajec.
Zatímco po útoku na ruského opozičníka Skripala ve Velké Británii reagoval prakticky celý svět, na teroristický útok u nás téměř nikdo. Že by nám svět nevěřil?
„Nechtěl bych takovým komentářem podpořit ty, kteří nevěří oficiální verzi, ale jeden by vážně čekal, že v širokém dalekém okolí to bude mít efekt, ale nedělo se nic. Nevypadalo to tak, že by s námi byly západní země solidární,“ podivuje se.
I další detail podle něj budí podezření.
„Chování těch dvou v Praze působí také zvláštně. Vyfotí se na Václaváku a dají si to na Facebook. Jestli se takto chovají agenti ruské GRU, tak zase můžeme být v klidu, protože z této služby nám nic nehrozí,“ dodal pro eXtra.cz generál Andor Šándor.