Seriálová Studna opět oživila děsivý příběh z Vonoklas: Případ má dodnes plno otazníků
Tragédie v obci Vonoklasy byla námětem pro nejznámější díl seriálu Třicet případů majora Zemana. Nyní temný příběh ožívá v šestidílné sérii Studna. Jak se však děsivý příběh, po kterém zůstali dva mrtví, odehrál ve skutečnosti a jak dnes vypadá dům Jelínkových?
Osudná noc ve Vonoklasech, která otřásla tehdejším Československem, zůstává dodnes plná otazníků. Rodinná tragédie se dostala do širokého povědomí veřejnosti zejména díky svému zpracování v jednom z dílů dřívějšího oblíbeného seriálu Třicet případů majora Zemana. Kriminální příběh, ze kterého běhá mráz po zádech, nyní znovu ožil díky nové minisérii Studna.
Šílené vztahy se sousedy
Během tragické události někdo zapálil rodinný dům Jelínkových a po příjezdu hasiči při zásahu našli ve studni tělo mrtvého sedmapadesátiletého Stanislava. V domě pak bylo tělo jeho o čtyři roky mladší ženy Marie. Jejich syn Stanislav mladší jako jediný přežil. Syn Jelínkových, po obrně částečně ochrnutý, byl nalezen až k ránu v nedaleké obci u svého strýce.
Jelínkovi byli podle dokumentu na YouTube uzavření a se sousedy se nesnášeli. V seriálu přitom mezi nimi alespoň na počátku vládne přátelství. Přes plot po sobě měly rodiny házet i kameny a dokonce mělo dojít i k pokusu o znásilnění.
Otec a syn Jelínkovi byli dokonce krátce před osudným činem napadeni na autobusové zastávce.
Počítačová simulace rozporuje verzi syna
V seriálu Třicet případů majora Zemana došlo k potyčce syna a otce Jelínkových přímo ve studni. Jelínek junior měl následně přemoci otce, vyškrábat se ven a utéct až do Černošic.
Podle počítačové simulace ukázané ve zmíněném dokumentu však nebylo reálné, aby ochrnutý syn přepral ve studni silnějšího otce, který na něj navíc spadl. Této verzi nevěří ani někteří příbuzní Jelínkových. Sestřenice Jelínka juniora však poukázala na to, že Jelínek mladší navážel krátce před činem do domu slámu. Zároveň jí měl sdělit, že "tetu (myšleno jeho matku) už neuvidí".
Podle nejnovějších zjištění měl navíc Jelínek junior aranžovat místo činu. Nejzásadnějším zjištěním v tomto případu však byl objev pitevního protokolu. Z něj vyplývá, že Stanislav Jelínek starší nevyvíjel před smrtí žádnou větší fyzickou námahu a není tedy vrahem své ženy. Jelínek starší i mladší měli zároveň trpět schizofrenií, což mohlo napomoci k vyústění celé tragédie.
Případ navíc kriminalistům krátce po zahájení vyšetřování sebrala tehdejší Státní bezpečnost, což jen vyvolává další otázky nad tehdejším vyšetřováním.
Jelínek mladší žil nějaký čas v Moskvě
Stanislav Jelínek mladší, který při vyšetřování případu hned dvakrát změnil výpověď, měl po tragédii odjet do Moskvy, kde pracoval v radiochemické laboratoři. Po návratu do Československa se pak měl podílet na utajeném výzkumu v Orlických horách. Zemřel v roce 2003 a leží na hřbitově ve Křtinách.
Na to, jak vypadá dům Jelínkových dnes, se podívejte ve fotogalerii.