Shopaholicadel, Schillerová či Babiš mají problém: Velké varování pro Čechy před TikTokem
Sociální sítě se rychle dostaly do našich každodenních životů. Spousta lidí díky nim vydělává a mají je jako hlavní zdroj příjmu. Nyní ale vyšlo varování od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, aby si uživatelé dali pozor na čínskou aplikaci TikTok. Podle nich aplikace představuje vysokou bezpečnostní hrozbu, a tak úřad apeluje, aby si dobře rozmysleli, co na této sociální síti přidávají za obsah.
"Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu," uvedl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr. Dalším důvodem pro vydání varování je podle úřadu právní a politické prostředí v Číně, kterému podléhá vývojář a provozovatel aplikace, pekingská společnost ByteDance.
Varování před TikTokem
NÚKIB varuje před instalací i používáním TikToku na zařízeních přistupujících k systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům. "K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců," uvedl Kintr.
Varování je podle zákona o kybernetické bezpečnosti účinné od okamžiku vyvěšení na úřední desce NÚKIB. Příslušné subjekty musí přijmout přiměřená opatření. NÚKIB hodnotí hrozbu jako vysokou. "NÚKIB doporučuje zakázat instalaci a používání aplikace TikTok na zařízeních, jež mají přístup do regulovaného systému jako nejsnadnější způsob, jak co nejvíce eliminovat uvedenou hrozbu," uvedl úřad. Na mysli má pracovní i soukromá zařízení využívaná k pracovním účelům.
Varování se přitom týká i široké veřejnosti. „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.
České osobnosti na TikToku
Toto může být problém pro spoustu influencerů, kteří aplikaci používají denně a je to hlavní zdroj jejich obživy. U nás na TikToku působí například zpěvák Adam Kajumi, influencerka Shopaholicadel a spousta dalších. Samozřejmě varování se netýká jen mladých lidí, ale také například politiků. Službu TikToku využívají i Andrej Babiš nebo Alena Schillerová.
"Každému je snad jasné, že každá sociální síť zpracovává data a navíc zadarmo. Je to dnes jeden ze základních business modelů. Uživatelé této aplikace by si tedy měli uvědomit, co všechno na TikTok denně přidávají," řekl k tomu pro eXtra.cz Kajumi.