Skeptický Andor Šándor úspěchu Ukrajiny nevěří: Nemají lidi, aby využili průlom v obraně Ruska
V současné době se šíří zprávy, jak se Ukrajincům v konfliktu s válečným agresorem a okupantem z Ruska daří průlomy do jeho obrany, zároveň mu také ničí prestižní techniku. Podle generála Andora Šándora, který je bezpečnostním poradcem, ale není důvod jásat.
Andor Šándor: Ukrajina má úspěch, ale…
Podle něj je sice krásné, že se Ukrajině daří, ale nakolik je to vše pravda, k tomu je skeptický.
„Je to zahaleno velkou propagandou. Pokud by se Ukrajině průlom první linie skutečně podařil, je to jistě významný taktický úspěch. Teď je ale otázka, zda má dostatek sil, aby je do průlomu byla schopná zasadit. Jinak dáváte Rusovi šanci, aby se přemístil, z jiných úseků fronty přesunul vojska a průlom se snažil zacelit,“ varuje pro eXtra.cz generál Andor Šándor.
Linie obrany?
Hovoří se také o tom, že zatímco první linie obrany byla až brutálně zaminovaná, další už nemají být tolik chráněné, a tak by teoreticky příští průlomy mohly být mnohem rychlejší. I zde ale Šándor pochybuje.
„Jak vypadají druhá nebo třetí linie ruské obrany, zda je pravda, že na ni Rusko věnovalo méně prostředků, to opravdu nevím. Řada lidí to říká. Možná to vědí Američané dobře ze satelitních záběrů, já ale takové nemám. Neumím to opravdu posoudit. Člověk musí být ale velmi opatrný k informacím, které se šíří,“ varuje.
„I ty průlomy, pokud jde jen o pěchotu a nemůžete tam nasadit bojovou techniku, tak nemohou mít velkou cenu. Samotná pěchota by to při ruském razantním protiútoku nebyla schopná udržet,“ tvrdí bezpečnostní poradce.
A pokračuje dál v nedůvěře k nedávným zprávám.
„Divil bych se, že by se Rusové spolehli jen na přední okraj obrany. Ani oni nespí, takže stále mohou provádět zaminování. Je to ale vlastně čistě akademická debata na základě toho, že někdo něco prohlásil a my o tom vůbec nic bližšího ve skutečnosti nevíme,“ přiznává.
Nedostatek sil
Dále pak vypočítává, jak je na tom podle něj ukrajinská armáda špatně se stavy vojáků.
„Z půlmilionové armády je odhad, že sedmdesát tisíc vojáků bylo zabito, možná i víc, 120 tisíc zraněno. To je čtyřicet procent vyřazených. Otázka je, kolik z těch zraněných se bude moci vrátit do jednotek. Když vidíme, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj usiluje o vrácení kluků, kteří před válkou zdrhli do Evropy, o čemž museli vědět od samotného začátku, že se to uplácí, tak je vidět, že Ukrajincům bohužel živá síla opravdu dochází,“ domnívá se Šándor.
„Je otázka, jestli bude živá síla k dispozici k tomu, aby byl další průlom úspěšný. A když bude úspěšný, tak do jaké míry to změní průběh války. Nevěřím, že stačí postoupit kousek za Robotyne, že pak už můžete ostřelovat Azurské moře a že to změní průběh bojů. Já si to nemyslím,“ upozorňuje.
Ukrajina toho moc neosvobodila
„Úspěchy na Krymu, například útoky na lodě a ponorky, nejsou zanedbatelné, otázkou je, nakolik mohou ovlivnit výsledky pozemních bojů na frontě. Z plochy území sto tisíc kilometrů čtverečních, kterou Rusové ovládají, Ukrajinci zatím osvobodili jen dvě stě kilometrů. Prostou matematikou vidíme, že to není moc. Je to úspěch, ale pokud se Rusům podaří uzavřít průlomy, pak je otázka, za jakou cenu Ukrajinci osvobodili dnes již téměř neexistující vesnice Robotyne a Verbove,“ doplňuje generál.
Ofenzíva? Kdovíjaký úspěch to není
„Je tu snaha to všechno všelijak vysvětlovat, v každém případě na téměř tři měsíce ofenzívy to bohužel kdovíjaký výsledek není. Pokud nebudou schopni rozvíjet útok zasazením dalších sil, pak je potom na místě ptát se, za jakou cenu se jim tyto drobné taktické průlomy povedly. Je pravda, že to mají mnohem složitější, útočí do velmi dobře připravené obrany. Byť Rusové krvácejí a musejí tam přisazovat své elitní jednotky vzdušné výsadkové brigády,“ dodal závěrem pro eXtra.cz Andor Šándor s tím, že větší úspěch podle něj mají partyzáni na Rusy okupovaných územích než ukrajinská armáda.