Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Slavného spisovatele se snažili zabít už v minulosti. Na Rushdieho je v Íránu vypsaná milionová odměna

Spisovatel Salman Rushdie byl pobodán při vystoupení v New Yorku.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
Napadení

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v americkém státě New York. Podle reportéra agentury AP, kterého citovala ČTK, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho, přičemž ho až patnáctkrát bodnul. Oběť je nyní v péči lékařů. Spekuluje se, že motivem útočníka mohla být 78milionová odměna, kterou na Rushdieho hlavu vypsali íránští radikálové. Spisovatel je totiž autorem knihy Satanské verše, která je v nábožensky založené zemi zakázána a kvůli ní mu dlouhé roky přicházely výhrůžky smrtí.  

Podle AP na Rushdieho zaútočil muž, když se spisovatel začal představovat publiku. Krátce po útoku Rushdieho obklopila skupinka lidí, kteří mu drželi nohy nahoře. Většina šokovaného publika byla evakuována. Kromě Rushdieho utrpěl lehká zranění na hlavě i moderátor diskuze. Spisovatel je nyní v nemocnici a stále je naživu, uvedla guvernérka Kath Hochul.

Svědek útoku řekl BBC, že návštěvníci diskuze se z událostí "stále vzpamatovávají". "Bylo to naprosto strašné," popsal Carl Levan. Uvedl, že v době incidentu seděl asi 14 nebo 15 řad od pódia. Útočník podle něj spisovatele bodl až patnáctkrát. „Napřed jsme mysleli, že to snad jsou nějaké kejkle, aby ukázali, že je kolem toho spisovatele pořád spousta kontroverzí,“ řekla agentuře AP Kathleen Jones. „Do pár vteřin bylo zjevné, že to tak není,“ dodala.

Lékařka Rita Landman, která byla také v době útoku na místě, deníku The New York Times (NYT) řekla, že pomáhala Rushdieho po pobodání ošetřit. Podle doktorky utrpěl několik bodných ran, včetně jedné na pravé straně krku. Dodala, že pod jeho tělem se na pódiu vytvořila obrovská kaluž krve.

Na Rushdieho je vypsaná odměna

Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.

Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu dolarů na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun). Ihned po útoku se na Twitteru objevila řada reakcí muslimů, kteří oslavovali útočníka. "Čekám, až uslyším zprávy o Rushdieho smrti... Miluji tě, hrdino islámu," napsal muž pod předzívkou Arhaamkhan a připojil fotku zatčeného útočníka.

Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka. Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.

Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace podobné těm, které o téměř 20 let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.

Získal řadu ocenění

Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy