Sociální nadační fond pomáhá jak znevýhodněným, tak i pečujícím lidem. Stačí si říct
Zdravotně znevýhodnění lidé mají čím dál větší podporu. Sami si mohou požádat o pomoc, jen o tom málokdo ví. Sociální nadační fond hlavního města Prahy uvádí, aby se lidé nebáli si říct o pomoc a více o sebe pečovali. Zároveň nabízí program, který je určen i pro lidi, kteří o znevýhodněné rodiny pečují.
„Cílem tohoto finančního příspěvku je podpořit Pražany se zdravotním znevýhodněním, kteří potřebují podporu nebo péči další osoby, aby mohli žít v domácím prostředí a měli zajištěnou kvalitní péči. Naší snahou je, abychom i touto cestou předcházeli nutnosti ústavní péče. Zároveň je tento program unikátní v tom, že podává pomocnou ruku i pečujícím osobám, které dlouhodobě pomáhají s domácí péčí. Jejich role je často opomíjená, ale opravdu nenahraditelná. Každý pečující si zaslouží náš respekt i pomoc ve zvládání tohoto nelehkého úkolu,“ řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija.
Nadační fond pomáhá nejen znevýhodněným lidem či rodinám, ale také pečujícím lidem. Finanční příspěvek mohou získat díky Programu podpory nezávislého života lidí se zdravotním znevýhodněním. Jejich pomoc spočívá v lepším začlenění do společnosti a také budou mít větší šanci na dobré uplatnění v práci.
„V Praze je mnoho lidí, kteří kvůli svému zdravotnímu znevýhodnění nemohou žít důstojný život. Říká se, že společnost je tak vyspělá, jak se dokáže postarat o ty nejzranitelnější – těmi jsou nejen lidé, kteří mají postižení, ale také lidé, kteří se během života setkali nebo žijí s duševním onemocněním nebo se věnují péči o své blízké. V celé České republice je téměř 300 tisíc neformálních pečujících, kteří ve společnosti vykonávají až 90 procent veškeré dlouhodobé sociální a zdravotní péče. Ne vždy pomoc od státu přichází v čas, kdy je nejvíce potřeba," pronesla ředitelka nadačního fondu Barbora Komberec Novosadová.
V Programu si dále lidé mohou zvolit podprogram jako například překonání bariéry, lepší uplatnění, dobrá péče atd.