Trendy
Karel Heřmánek Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Love Island 2024

Soud povolil asistentky u domácích porodů: Připíjím na lepší zítřky, raduje se Lilia

Domácí porody mohou být nově i s porodními asistentkami: Lilia Khoustnoutdinova jásá
Zdroj: Renata Bušková/eXtra.cz/Profimedia.cz/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
rozhodnutí

Ústavní soud rozhodl, že domácí porody se mohou konat i s přítomností porodních asistentek. Doposud to možné nebylo, ačkoliv například duly, které nemají žádné zdravotnické vzdělání, k porodům mimo nemocnici mohly. Rozhodnutí vítá například zakladatelka nadačního fondu Propolis 33 a manželka Karla Janečka Lilia Khoustnoutdinova. "Rozsudek zdaleka neřeší všechny potíže v tomto komplexním tématu, ale je to rozhodně důvod si připít na lepší zítřky pro svobodnou volbu těhotné ženy v ČR!" napsala na svém Instagramu. 

Domácí porod není podle zákona zdravotní službou, proto ho nelze porodním asistentkám zakazovat. Vyplývá to z nového rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS).

Lilia Khoustnoutdinova: Sama jsem rodila doma. Je důvod si připít!

To přivítaly porodní asistentky a také zakladatelka nadačního fondu Propolis 33 Lilia Khousnoutdinova, podle které přítomnost porodní asistentky u domácího porodu prokazatelně zvyšuje jeho bezpečnost.

"Není žádným tajemstvím, že jsem své děti rodila doma, a proto mě hluboce těší, že dnes bych nemusela řešit, zdali moje porodní asistentky riskují postih, když mi tuto důležitou péči poskytují. Rozsudek zdaleka neřeší všechny potíže v tomto komplexním tématu, ale je to rozhodně důvod si připít na lepší zítřky pro svobodnou volbu těhotné ženy v ČR!" napsala manželka miliardáře Karla Janečka na svůj Instagram.

Naopak podle náměstka ředitele Ústavu pro matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí Petra Křepelky je domácí porod sice legální, zůstává ale dál rizikovým. ČTK to řekl v reakci na rozhodnutí ÚS.

Lékaři domácím porodům nefandí

Podle Křepelky je třeba rozlišovat legálnost domácích porodů, která je podle něj věcí zákonodárců, a jejich bezpečnost, což je odborná otázka. "Za nás zdravotníky, kteří pracují v porodnicích, je hodnotím jako věc rizikovou a riskantní," řekl lékař ČTK.


V domácím prostředí podle něj nejsou podmínky na urychlené ukončení porodu, například císařským řezem, podání transfuze nebo resuscitaci novorozence. "I nekomplikované těhotenství může skončit komplikovaným porodem," dodal Křepelka, který je vedoucím lékařem Oddělení rizikového těhotenství ÚPMD.

Rozhodnutí o tom, zda určitá činnost bude, či nebude zařazená mezi zdravotní služby, je podle ÚS na zákonodárcích. "České právní předpisy domácí porody jako takové nezakazují, neposkytují jim pouze garanci ve formě zdravotní služby," píše soud v tiskové zprávě.

Zastánkyně domácích porodů nález vítají, soud podle nich zkritizoval současnou praxi, kdy ministerstvo zdravotnictví asistentky za domácí porody neprávem postihovalo. Díky verdiktu Ústavního soudu mohou asistovat u domácích porodů bez obav z pokuty až milion korun, sdělila večer ČTK v tiskové zprávě Unie porodních asistentek.

Podle advokátky Zuzany Candiglioty, která stížnost podala, umožní výklad Ústavního soudu ženám a porodním asistentkám domluvit se na asistenci při porodu doma svobodně, transparentně a bez hrozby sankcí.

Porodní asistentky: Ženy doma nezůstanou bez odborné péče

"Porodní asistentky tak mohou své služby transparentně nabízet a ženy poptávat. Půjde o soukromoprávní dohodu mezi nimi, kterou mohou vymezit písemně," řekla ČTK. Ženy podle ní mohou poptávat například asistentky sdružené v profesních organizacích, které garantují určitou kvalitu práce a vzdělání.

"Co se týká odpovědnosti za případná pochybení, platí občanský zákoník jako u jakékoliv jiné služby. Pokud svým pochybením poskytovatel služby způsobí klientovi újmu, ten se může domáhat náhrady újmy," doplnila.

Unie porodních asistentek na dotaz ČTK uvedla, že díky verdiktu Ústavního soudu mohou porodní asistentky svobodně asistovat u domácích porodů bez obav z pokuty až milion korun. "Ženy rodící doma tak nebudou muset zůstat bez odborné péče, což zároveň chrání i zájmy nenarozených dětí," uvedla za Unii porodních asistentek Magdaléna Ezrová.

Ačkoli rozhodnutí Ústavního soudu podle unie nevyřešilo všechny problémy spojené se současnou právní úpravou, vyřešilo to nejzásadnější - možnost svobodné asistence u domácího porodu.

Výkonná ředitelka Asociace pro porodní domy a centra Lenka Laubrová Žirovnická považuje za velmi důležité, že se ÚS rozhodně vymezil proti dosavadní praxi.

"Podle jeho názoru vedla k paradoxním situacím, kdy místo vysokoškolsky vzdělaných odbornic na fyziologický porod zůstávaly u domácího porodu rodičky s neodborným doprovodem, nebo dokonce zcela osamoceny," sdělila na dotaz ČTK. I podle ní rozhodnutí Ústavního soudu neodstranilo všechny problémy spojené se současnou právní úpravou, například nepřispělo k možnosti vzniku porodních domů, umožnilo ale to klíčové - svobodnou asistenci při domácích porodech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy