Soud s Babišem spěje do finále: Státní zástupce navrhuje tříletou podmínku a pokutu
Soud s Andrejem Babišem a Janou Nagyovou, kteří jsou obviněni v kauze Čapí hnízdo, ve středu dospěl k závěrečným řečem. Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl Babišovi tříletou podmínku s odkladem na pět let a pokutu deset milionů korun. Rozsudek měl padnout až ve čtvrtek, nakonec ho soud vynese ještě dnes odpoledne. Celé líčení sleduje přímo na místě redakce eXtra.cz.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes znovu navrhl pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo tříletou podmínku s odkladem na pět let a peněžitý trest deset milionů korun. Stejný podmíněný trest požaduje i pro Babišovu někdejší poradkyni Janu Nagyovou, která by podle něj měla zaplatit 500 000 korun. Šaroch to řekl ve své závěrečné řeči.
Kauzu kolem padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu dnes začal podruhé projednávat pražský městský soud. Původně oba obžalované osvobodil. Nepravomocný rozsudek ale loni na podzim zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. Přímo na místě vše sleduje redakce eXtra.cz.
Verdikt padne ve čtvrtek
Na začátku soudního jednání se krátce vyjádřili Babiš i Nagyová. Následovala svědectví předvolaných svědků a soudních znalců. Na jednoho z nich však expremiér zaútočil s tím, že není nestranný a jedná prý na objednávku.
Zatím není jasné, kdy soud vynese rozsudek. Pravděpodobně dnes odpoledne. Po Šarochově řeči budou následovat závěrečné návrhy obhájců a obou obžalovaných.
Šaroch v obžalobě tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Vyplacením dotace pak podle obžaloby vznikla Regionální radě regionu střední Čechy škoda 49,9 milionu korun.
Nagyovou viní žalobce z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše by podle něj soud měl potrestat za pomoc k oběma trestným činům.
Podle Šarocha byla Farma Čapí hnízdo personálně i ekonomicky propojená s holdingem Agrofert a rozhodně nešlo o malý, nezávislý podnik, jak v žádosti o dotaci Nagyová tvrdila. Má za to, že společnost zároveň působila na stejném či sousedním trhu jako Agrofert. Šaroch stejné tresty jako dnes navrhoval i při předchozím hlavním líčení. Podle zákona mohou soudy Babiše i Nagyovou potrestat pěti až deseti lety vězení, Šaroch ale v minulosti uvedl, že jsou podle něj splněny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou.
Soudce nevěřícně kroutil hlavou
Šaroch se vyjádřil i ke kritice soudů, podle kterých se státní zástupci odklonili od podstaty případu. Místo toho, aby prověřovali, zda byla společnost Farma Čapí hnízdo z Agrofertu vyčleněna účelově, totiž řešili, jestli byla skutečně malým a středním podnikem. Změna koncepce vyšetřování nastala poté, co bylo koncem roku 2019 obnoveno zastavené stíhání Babiše a Nagyové. Důvodem ale podle Šarocha byla snaha o zjištění, zda tvrzení Nagyové, že je Čapí hnízdo malý a střední podnik, je pravdivé, a zda jím tedy mohla někoho uvést v omyl.
Jestli se podle Šarocha někdo odklonil od podstaty problému, jak mu soud vytýkal v dřívějším rozsudku, byl to podle něj naopak soudní senát ve vydaném rozhodnutí. Soudce Jan Šott na to reagoval s údivem a několikrát se s šepotem obracel na ostatní členy senátu.
Městský soud loni v lednu nepravomocně rozhodl, že se neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Rozsudek ale loni v září zrušil odvolací Vrchní soud v Praze, verdikt měl podle něj vady. Kromě dalšího nařídil, aby se městský soud důsledněji zabýval tím, jakou měl zamýšlený projekt ekonomickou perspektivu.
Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, který bývalý premiér v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiš dnes připomněl, že firma v roce 2018 spornou dotaci vrátila. Stejnou částku také daroval na charitu, řekl. Babiš dnes také zopakoval, že důvodem vyčlenění Čapího hnízda z Agrofertu byla realizace projektu jako rodinného podniku. Obžalobu označil za účelovou. Vinu znovu odmítla i Nagyová.