Špidla je označován za nejbohatšího důchodce Česka: Expremiér vydělával půl milionu měsíčně
Bývalý předseda české vlády Vladimír Špidla slaví 72. narozeniny. Někdejší eurokomisař a šéf sociální demokracie bývá často označován jako „nejbohatší důchodce České republiky“ – zejména kvůli lukrativním funkcím, které zastával během svého profesního života. Expremiér byl svého času známý jako nejlépe placený Čech v Bruselu. Za jeho vlády vstoupilo Česko do Evropské unie. Jeho měsíční mzda tehdy činila půl milionu korun, uvedl iDnes.
Úctyhodný je, vedle více než stotisícového důchodu Vladimíra Špidly, také seznam profesních pozic, které v minulosti zastával. Kromě toho, že byl přes dva roky premiérem a více než tři roky šéfem ČSSD, působil rovněž jako ministr práce a sociálních věcí a vicepremiér za vlády Miloše Zemana a krátce stál i v čele resortu zdravotnictví. Poslancem byl celkem osm let a tři měsíce.
Zdaleka nejvíce si ale bývalý ředitel Úřadu práce v Jindřichově Hradci vydělal během svého angažmá v Bruselu. Na pozici eurokomisaře byl vyslán v důsledku demise své vlastní vlády v roce 2004. Ještě předtím však stihl vstoupit do dějin jako šéf kabinetu, za jehož vlády vstoupilo Česko do Evropské unie.
Mym novym ultimátním fashion guru je neironicky Vladimír Špidla. Miluju všechno, od tý kožený brašničky po styl, jakym si nasadil tu čepici. 😭❤️
— Kateřina Stojanová (@KaterinaStojan) March 29, 2023
(Fotka upirátěna od @Mladi_SocDem) pic.twitter.com/4nn3AxyW96
Záchranka pro Špidlu
Zpětně poněkud tragikomicky pak působí historka pojící se s původním kandidátem na Špidlovo místo prvního českého eurokomisaře. Tehdejší poslanec ČSSD a bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart tehdy v Bruselu prokázal svou flagrantní neznalost angličtiny a po návratu do Prahy svým stranickým kolegům oznámil, že v reakci na ostudné vystoupení před zahraničními médii se lukrativní funkce vzdá. Reakce Vladimíra Špidly byla údajně natolik emotivní, že v jednu chvíli zkolaboval a na Úřad vlády pro něj musela jet sanitka. Událost tehdy popsaly i Hospodářské noviny.
Když se poté Špidlovi podařilo proti vůli vládních kolegů prosadit jako nominanta do Bruselu Pavla Teličku, bylo už pozdě. ČSSD se nezdařilo zformovat novou koalici s lidovci a Unií svobody – Demokratickou unií a v hlavním městě Evropy do komisařského křesla usedl sám čerstvý expremiér Špidla.
Nejvysmátější důchodce
Po pěti letech ve funkci a návratu do Česka musel, kromě doživotní penze 106 tisíc korun, obhajovat i svůj bruselský plat, který evropské daňové poplatníky vyšel dohromady na 30 milionů korun. Jeho měsíční mzda tehdy činila půl milionu korun, jak uvedl iDnes. Z tohoto období také pochází Špidlova přezdívka „nejvysmátější“, případně „nejbohatší důchodce v Česku“.
Po neúspěšném pokusu o návrat do politiky v senátních volbách roku 2010 se o čtyři roky později stal vedoucím Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády – ve funkci skončil shodně se svým tehdejším „šéfem“, premiérem Bohuslavem Sobotkou. Do Sněmovny kandidoval na pražské kandidátce sociálních demokratů i předloni – ani tehdy ale neuspěl. Jeho další pokus dostat se do horní komory o rok později skončil až pátým místem a nepostoupením do druhého kola senátních voleb.