Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Spolupráce Hamásu s Ruskem? Znamenalo by to zvrat i na Ukrajině, stopy vedou do Íránu, říká analytik Vojáček

Válka v Izraeli: Ruská podpora je nepravděpodobná, stopy vedou do Íránu, říká analytik Jiří Vojáček
Zdroj: Profimedia.cz / se souhlasem Jiřího Vojáčka
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Válka

Jak je to s ruskou podporou Hamásu? Ukrajinská tajná služba se nechala slyšet, že ruští vojenští představitelé možná předali hnutí Hamás některé ze zbraní, které ukořistili na Ukrajině. Co by taková podpora Ruska znamenala pro téměř dva roky trvající konflikt i válku v Izraeli? Redakce eXtra.cz se na to zeptala vojenského analytika Jiřího Vojáčka.

Zprávy, že jsou palestinští představitelé téměř v denním kontaktu s ruskými diplomaty, přinesla například agentura Reuters. Ruští představitelé se však dušují, že se snaží být v konfliktu Izraelců a Palestinců pouhým prostředníkem v jednání. Ukrajinská tajná služba však vydala prohlášení, že Rusko mělo předat hnutí Hamás několik západních zbraní, ukořistěných na ukrajinských bojištích. Analytik Jiří Vojáček si však myslí, že Rusko je na podporu Palestinců příliš vyčerpané, a hlavního sponzora Palestinců vidí jinde.

"Rusko s Hamásem spolupracuje spíše dlouhodobě, avšak v poslední době na to jistě nemá takové kapacity jako dříve. Podle mého se akce připravovala spíše s Íránem, který Hamás podporuje finančně i vojensky," odpovídá Vojáček na dotazy eXtra.cz. Větší podporu Ruska spíše vylučuje. "Pokud by se prokázalo, že se na chystaném útoku jakoukoli pomocí podílelo i Rusko, znamenalo by to samozřejmě zhoršení vztahů, které by vyústilo například v izraelské dodávky na Ukrajinu. To už je ale ryzí spekulace," dodává analytik.

Tajné služby selhaly

Vojáčka jsme se také zeptali na izraelské tajné služby, které podle něj při prvotním útoku naprosto selhaly. Důvod je podle analytika poměrně prozaický. "Slavná izraelská zpravodajská komunita je značně rozsáhlá, je to de facto takový stát ve státě, a podobně rozsáhlá organizace někdy zapříčiní, že se důležité informace nedostanou na odpovědná místa. Stejný problém má dlouhodobě CIA," říká Vojáček a rovnou dodává, že z dostupných informací je možné odhadovat velké zapojení cizího státu.


"Zároveň z faktu, že zpravodajské služby zůstaly potichu, odvozuji svůj předchozí názor, že do toho je zapojen minimálně jeden státní účastník (nejspíš Írán). Ono mít a nemít k dispozici například možnost posílat věci z Evropy diplomatickou poštou bez kontroly úřadů na místě, to je zásadní rozdíl," uvádí analytik pro eXtra.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy