Tajemné pozadí rozhovoru s Putinem: Chce ovlivnit americké volby, tvrdí analytik
Snad téměř celý svět se zájmem sledoval rozhovor amerického moderátora Tuckera Carlsona s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A to včetně analytiků. Ačkoliv se mohlo na první pohled zdát celé jejich povídání poměrně nezajímavé a zdlouhavé, redakce eXtra se zeptala analytika Jiřího Vojáčka, zda se mezi řádky dá z interview odtušit další postup Rusů nejen na Ukrajině. Přečtěte si jeho pohled.
V noci na dnešek zveřejnil na sociálních sítích americký moderátor Tucker Carlson dvouhodinový rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ostře sledované interview bylo první, které dal šéf Kremlu západním médiím od začátku války na Ukrajině. Pro koho byl vlastně rozhovor určený? "Ten rozhovor byl jednoznačně veden s cílem oslovit před americkými prezidentskými volbami krajně pravicové americké republikánské voliče Donalda Trumpa," říká pro eXtra.cz Jiří Vojáček s tím, že příležitostí promluvit k Rusům má Putin stále ještě dost a snaží se na dálku ovlivnit výsledek dalších amerických voleb.
Podpora Donalda Trumpa?
"Ovšem stejně jako během prvního Trumpova mandátu ani tentokrát nepředpokládám, že by se republikánský politik nechal v případě zvolení přímo zkompromitovat nějakou přímou spoluprací s Rusy," říká analytik a vzpomíná, že i u nás podporovali proruští politici amerického miliardáře. "Trump ale po zvolení nedodržel nic, co ve vztahu k Rusku slíbil, a zůstal vůči němu stejně pevný jako jeho předchůdci," dodává Vojáček s tím, že o směřování americké politiky se příliš nebojí.
"Z vojenského hlediska je nejzajímavější stálé opakování toho, že jsou Rusové připraveni k dohodě. Je to výrazný odklon od původní snahy o totální vítězství za každou cenu," domnívá se Jiří Vojáček. Podle jeho vyjádření zřejmě i Putin pochopil, že na Ukrajině vojenskou cestou vítězství nedosáhne. "Jeho velká, ale nekvalitní branecká armáda se zastaralou technikou, rigidními způsoby boje a nekvalitním velitelským sborem Ukrajinu nedobyde," myslí si analytik.
Putin tvrdí, že se z Ukrajiny stáhl
Vojáček si také všímá toho, že nejen dávná historie, ale i ta nedávná, která se týká bojů na Ukrajině, dělá Putinovi poněkud problém. "Fakt, že některé věci pojmenovává přesně opačně, než se staly. Od Kyjeva se 'stáhli', ve skutečnosti utrpěli těžké ztráty a Ukrajinci je z Kyjevské oblasti vyhnali, totéž Charkov, Nikolajev, Oděsa, ke které se ani nepřiblížili, je jen tradiční kolorit, nad tím už se asi ani není potřeba pozastavovat," říká.
Analytik tak, podobně jako řada dalších zahraničních pozorovatelů, nad rozhovorem spíše rozpačitě kroutí hlavou. "Celkově vzato to byla jen dlouhá snůška lží a nezávidím analytikům zpravodajských služeb, že z toho blábolení stárnoucího muže budou muset pro své nadřízené vypreparovat něco smysluplného," uvádí závěrem s tím, že za dvacet let se zřejmě budeme divit, co bylo v dnešní době možné.