Teroristický útok na koncertě Taylor Swift: Nebezpečí stoupá, varují experti a zmínili Prague Pride
Po zmařeném teroristickém útoku, který se měl odehrát na koncertě Taylor Swift ve Vídni, jsou všichni na pozoru. Současnou situaci nevidí optimisticky ani odborníci. "Islamistický terorismus je po dílčím útlumu během covidové krize opět na vzestupu," varuje pro eXtra.cz politolog Miroslav Mareš. Nebezpečí tak může hrozit například i na plánované akci Prague Pride.
Rakouská policie v souvislosti s plánovaným teroristickým útokem na koncertu americké popové hvězdy Taylor Swift zadržela ve čtvrtek večer ve Vídni dalšího muže. Tím je 18letý Iráčan, jenž se pohyboval v okolí hlavního podezřelého - 19letého Rakušana, jenž přísahal věrnost organizaci Islámský stát (IS).
Rakušan chtěl podle vyšetřovatelů na fanoušky u vídeňského koncertního stadionu zaútočit výbušninou a bodnými zbraněmi. Jeho cílem bylo zabít co nejvíce lidí a byl připraven na to, že sám také přijde o život. Ke svému hrůznému plánu se nakonec vyšetřovatelům přiznal. V bytě mladého muže ve východorakouském Ternitzu policie vedle funkční výbušniny našla mačety, nože a také přes 20 000 falešných eur a propagandistické islamistické materiály.
Expert: Islamistický terorismus je nyní na vzestupu
Hrozí nyní v Evropě více teroristických útoků? "Islamistický terorismus je po dílčím útlumu během covidové krize opět na vzestupu, ostatně výjimka z tohoto útlumu byla v roce 2020 spojena rovněž s Rakouskem. Zatím však nedosahuje intenzity z let 2015-2017. Některé útoky se daří včas odhalovat," uvádí pro eXtra.cz politolog zaměřující se na terorismus a extremismus Miroslav Mareš.
Hrozba pro velké akce tohoto druhu je podle něj permanentní, nicméně ochranná opatření a připravenost bezpečnostních složek mohou teroristy odradit. Spoléhat na to ale nelze.
Možné nebezpečí například v souvislosti s plánovaným pochodem Prague Pride existuje i v Česku. "V České republice se objevují případy tzv. militantního akceleracionismu, naštěstí byly doposud včas odhalené. Tato strategie klade důraz na množství násilných akcí a je propagována ve virtuálních neonacistických komunitách," upozorňuje expert.
Jak dopředu poznat teroristu
Jde vůbec dopředu poznat možného teroristu? "Možné to je. Například na Times Square v roce 2010 v New Yorku si lidé všimli podezřelého auta, ze kterého se kouřilo, a policie tam pak odhalila výbušné zařízení. V Londýně v roce 2017 se zas někdo v metru divně štrachal v batohu. Někdo ho nahlásil a policie tam pak našla bombu," popsal pro eXtra.cz případy úspěšného zabránění terorismu bezpečnostní expert Jakub Otipka.
Dalším příkladem je podle něj nedávný pokus o atentát na Donalda Trumpa, kde osm až deset minut před začátkem střelby informovali civilisté, že je tam někdo s puškou na střeše. Tehdy však útočníka ještě před střelbou zadržet nestihli.
"My vždycky školíme see something, say something - když vidíte něco podezřelého, je dobré to nahlásit," opakuje Otipka známé pravidlo.
Následně dává pár rad, jak nebezpečného jedince poznat. "Vždycky jsou to nějaké odchylky od toho, jak se chovají lidé normálně - například stres, nervozita, podivná chůze, neobvyklé oblečení nebo velké tašky. U řady teroristických útoků to lidé plánují a testují si dopředu například, jak na ně reaguje ochranka," uvádí expert.
Dnes už podle něj existují specializované kamery, které detekují neobvyklé pohyby nebo neobvyklou tělesnou teplotu.
Nebezpečí hrozí u izraelské ambasády i na Prague Pride
U kterých akcí pak hrozí větší bezpečnostní riziko? "Obecně jsou to akce či budovy, které přitahují velké množství lidí nebo přitahují mediální pozornost," říká Otipka, podle kterého do podobných kritérií spadá například izraelská ambasáda, právě probíhající olympijské hry v Paříži nebo již zmiňovaná Prague Pride.
Liší se však profil možných pachatelů. Například u vzdělávacích organizací, jako je filozofická fakulta, jsou to z většiny studenti. "Pokud uvidíte někoho, kdo se snaží narušovat pořádek, tak se tomu vyhněte a nahlaste to, aby policie mohla co nejrychleji zasáhnout," radí Otipka.