Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Tohle byl rok 1993: Přivyknout Západu bylo snadné a drahé, Češi se často nechali napálit

30 let ČR: Přivyknout Západu bylo snadné, Češi se často nechali napálit
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
retro

V roce 1993 už bylo všem jasné, že se socialismus nikdy nevrátí a že nebude jiné řešení než se rozejít se Slováky, kteří stále víc trvali na své samostatnosti. Podívejte se v našem ohlédnutí na dobu, která nastala před třiceti lety. Byli jsme občané nového státu, Západ se nám už naplno otevřel a také jsme se naučili, že ne každý to s námi myslí dobře - zvlášť když jde o finance, jak vyplývá z knižní ročenky nakladatelství Krásná paní. V tomto roce také vzniklo mnoho fenoménů, na které se slzou v oku vzpomínáme dodnes.

Říkáte si, čím byl rok 1993 výjimečný? Kromě rozdělení Československa, o kterém bylo všude napsáno mnoho, se zaměříme spíše na to, jak se lidem v té době žilo. Už jsme tak nějak tušili, že naše země směřuje na Západ, ale jen málokdo si západní zboží mohl dovolit. Skvěle to ilustruje třeba cena osobních aut.

V Česku se jich za rok 1993 podle ročenky, ze které čerpáme, prodalo asi 85 tisíc. Drtivá většina z toho byly škodovky a rozhodně to nebylo tím, že by Češi byli v té době automobiloví patrioti - právě naopak. Rádi by západní auta vyzkoušeli, nicméně jejich cena byla doslova astronomická. Než vám přineseme přehled, upozorňujeme, že podle Českého statistického úřadu byla průměrná měsíční mzda lehce přes 5900 korun.

Opel za více než milion

Nejlevnějšího Favorita jste pořídili za necelých dvě stě tisíc korun, což ukazuje, jak drahá byla ve skutečnosti auta - naše platy vzrostly mnohonásobně, ale cena aut se zdaleka tolik nezvýšila. Pokud jste ale chtěli cokoli jiného než výše zmíněnou škodovku či žigulíka (ten byl ještě "o fous" levnější), museli jste se neuvěřitelně plácnout přes kapsu.

Obyčejný malý Citroen AX vás vyšel na 456 tisíc korun, klasický a v té době velmi oblíbený Fiat Tipo stál něco přes 400 tisíc. Pokud byste se chtěli povozit něčím lepším, nebyl problém. Ford Scorpio, velký a kvalitní sedan, stál přes milion a čtvrt, za podobně velký Opel Omega byste zaplatili dokonce 1,3 milionu korun. V té době si nové západní auto mohli dovolit skutečně jen ti nejbohatší. A velmi podobné to bylo s dalším zbožím.

Objevila se Doktorka Quinnová

Výše jsme se zmínili o fenoménech, které v roce 1993 vznikly. Češi se v tu dobu hodně dívali na televizi, protože se jim otevřel úplně nový svět - do roku 1989 jste v televizi velké množství zahraničních, zejména západních pořadů, neviděli. Devadesátá léta patřila obecně hlavně televizi. V roce 1993 spatřily světlo světa i zahraniční seriálové legendy - Doktorka Quinnová nebo třeba Diagnóza: Vražda. Ve světě také vznikla nová, nadějná kapela Backstreet Boys. S odstupem je nutné říci, že se jim "docela" dařilo.

V Česku se ale lidem ne vždy dařilo. Vzniklo také množství kauz a průšvihů, ze kterých mnohé se táhnou dodnes. Své úspory po lidech začal loudit Viktor Kožený, který ve svých Harvardských fondech, které s Harvardem neměly nic společného, napálil tisíce lidí. Stovky důvěřivců také vložily své peníze do projektu H-System, který jim sliboval nové domky. Spory o ně probíhají dodnes. Po miliardáři, který se ukrývá v zahraničí, pátrá česká i americká policie.

Opustilo nás také mnoho významných osobností. Naposledy vydechla třeba Audrey Hepburn, ikona 20. století, herecký genius František Filipovský či génius filmu Federico Fellini.

Jaké jsou vaše vzpomínky na rok 1993? Napište nám do komentářů!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy