Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Tohle jsou nejrozpálenější pražské čtvrti. Snímky z vesmíru ukázaly, kde se nedá v létě žít

Kde je v Praze abnormální hic? Nejvíce trpí lidé v Holešovicích a kolem O2 Areny
Zdroj: ESA, Freepix, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
mapa veder

To, že v největších vedrech trpí obyvatelé velkých měst, není žádnou novinkou. Jak jsou na tom ale obyvatelé našeho hlavního města v jednotlivých čtvrtích? Skvěle o tom vypovídají satelitní teplotní snímky, které na konci června odhalila NASA ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou. Snímky také ukazují důležitost parků, vodních ploch a další zeleně. 

Snímky jsou z letošního června, který byl teplotně až o deset stupňů výše, než je průměr. V červenci byla v některých dnech vedra ještě větší. Snímky tak skvěle ilustrují, jak v současných vedrech hlavní město trpí. Fotografie původně vydala na svém webu Evropská vesmírná agentura.

Tohle jsou nejrozpálenější pražské čtvrti. Snímky z vesmíru ukázaly, kde se nedá v létě žít


Když se podíváme na snímek z letošního osmnáctého června, na první pohled člověka překvapí, že nejhorší situace není v úplném centru, ale spíše v tom širším. Prahy 1 a 2 a Smíchov jsou sice v červené barvě, ale ihned je vidět, že jsou čtvrti, které jsou na tom podstatně hůře. Třeba Holešovice.

Nedostatek zeleně a vodních ploch

Ačkoli Holešovice jsou obklopeny z jedné strany parkem Stromovka, z druhé strany Letenskou plání a z další meandrem Vltavy, k teplotnímu komfortu obyvatel to rozhodně nepřispívá. Další čtvrtí, která má s vedrem evidentně obrovský problém (a ostatně to může potvrdit i autor článku), je přechod mezi Libní a Vysočany, poblíž O2 Areny. Co za problémy hledat? Nedostatek zeleně a vodních ploch, které by pomohly ochladit rozpálený beton.

Špatná situace je i v průmyslové zóně v pražských Malešicích. Množství průmyslových budov, spalovna odpadu, to vše velmi přispívá k tomu, že mapa, kterou zpracovala americká NASA ve spolupráci s CalTechem, se i v těchto místech barví do ruda.

Co dělat v úmorných vedrech

Vysoké teploty jsou zátěžové pro náš organismus – nejvíce pro chronicky nemocné, těhotné ženy, jedince se zhoršenou termoregulací organismu – starší skupinu obyvatel a malé děti, dále pro astmatiky a kardiaky. Dlouhotrvající tropické teploty ale podle meteoroložky Dagmar Honsové zvyšují únavu nás všech, snižují pracovní výkonnost a zhoršují koncentraci (například při řízení), jak uvedla pro eXtra.cz.

Při delšímu vystavení vysokým teplotám – zejména přes poledne bez dodatečného přísunu tekutin hrozí úpal. Zátěž vedrem hrozí i při zvýšené fyzické aktivitě – v nejhorším případě vás chytnou křeče. Při rychlých změnách pobytu venku a v klimatizovaném prostředí, pokud se teplota liší o více než 5 °C, je nebezpečí nachlazení. 

Na přímém slunečním záření přes poledne bez pokrývky hlavy hrozí úžeh, bez slunečních brýlí zánět spojivek a bez opalovacího krému se spálíte už po 20 minutách – nad střední Evropou je podprůměrný stav ozonu. 

Jak se při extrémně vysokých teplotách chovat? 

1/ Zajistit dostatečný přísun tekutin – nealkoholických nápojů, nejlépe vody 

2/ Neoblékat se teple – volit světlý outfit, jako materiál len nebo bavlnu, sandály 

3/ Zdržovat se ve stínu – nejen přes poledne, mít pokrývku hlavy 

4/ Snížit fyzickou a psychickou zátěž – sportovní aktivity zařadit na ráno 

5/ Přisolit si – sůl váže tekutiny v těle 

6/ Do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na draslík – ten reguluje vodní hospodaření v těle 

7/ Pravidelně se chladit – vlažná sprcha. Pozor na zmrzliny a studené nápoje – po jejich konzumaci hrozí angína 

8/ Větrat v nočních hodinách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy