GLOSA: Tři roky vězení za 19 stupňů v bytě, Evropa vytahuje v boji s nedostatkem plynu totalitní praktiky
GLOSA: Energetická krize v Evropě se prohlubuje. Rusko zavírá plynovod Nord Stream a vlády se zatím tváří, že je vše v pořádku. V některých evropských zemích, ale i v Americe však vlády a energetické firmy pomalu začínají ukazovat, jak budou jednat s obyčejnými lidmi, když o plyn bude opravdová nouze. Nejzářnějším příkladem je momentálně Švýcarsko, které zvažuje až tříleté vězení pro ty, kteří budou topit přes míru. Naznačil to tamní mluvčí ministerstva financí pro deník Blick.
Pokud v zimě nebude dostatek plynu, bude muset švýcarská vláda zakročit stejně jako každá jiná. V tamním deníku Blick o tom promluvil mluvčí tamního ministerstva financí Markus Spörndli. Pro případ nouze je tak již připraven velmi konkrétní plán, a to včetně sankcí, nad kterými zůstává rozum stát. V objektech vytápěných plynem by nemělo být více než 19 stupňů, voda by plynem měla být ohřívána maximálně na šedesát stupňů. Zakázány budou také přenosné ohřívače, zavřely by se bazény i sauny.
Tři roky vězení nebo pokuta
Mnohem drakoničtější než předpisy jsou ale sankce. Každému, kdo směrnice poruší, hrozí poměrně vysoké sankce. Pokud je porušení nedbalostní, to znamená, že vám pouze "ujede" ruka na termostatu, bude vás to stát až půlroční plat. Pokud však úřady sérií vyšetřování zjistí, že jste si v domě přitopili úmyslně, můžete jít do vězení až na tři roky. To není fantazie jednoho úředníka, ale stanovisko ministerstva v oficiálním dokumentu, píše Blick.
Odpadková policie
Ve Švýcarsku to není nic neobvyklého. Pozornost už vzbudila například jejich "odpadková policie", jejíž detektivové skutečně kontrolují lidi, zda například neodhazují odpadky po ulici, nebo chytají maminky, které vyhazují plenky patřící do domovního odpadu do veřejných košů. Jen za odhození nedopalku cigarety vám hrozí pokuta sto franků (dva a půl tisíce korun).
Jistě, podobné praktiky nejsou rozhodně něco, co by stát měl podporovat, ale co kdyby raději státní aparát věnoval energii na to, aby zajistil lidem plyn? Co kdyby peníze na kontrolory teploty a odpadkovou policii raději rozdal rodinám nebo za ně najmul špičkové vyjednavače.
Za nemalé daně, které švýcarští občané platí, prostě stát vydává peníze na pronásledování těch, kteří ho živí, kvůli naprostým banalitám. Zbývá než doufat, že se pseudozelené Německo nevydá stejným směrem. Bylo by jen otázkou času, kdy by se něco podobného zavedlo u nás.