Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Tři zajaté cizince odsoudili k trestu smrti. Bojovali za Ukrajinu jako dobrovolníci

Tři mladíci, dobrovolníci z ukrajinské armády, odsouzení Doněckou lidovou republikou k trestu smrti.
Zdroj: Twitter TASS
Předchozí Další
Válka na Ukrajině

Tři nevinní muži byli v ukrajinské samozvané Doněcké republice odsouzeni k trestu smrti, a to proto, že v řadách dobrovolníků bojovali v armádě za Ukrajinu. O tom, jaký osud čeká dvojici Britů Seana Pinnera a Aidena Aslina a Maročana Ibrahima Sádúna, informovala tisková agentura TASS na svých webových stránkách i Twitteru. 



Údajná zločinecká skupina

Podle informací agentury TASS je uvedeno v rozsudku soud proruských separatistů, že Aidenu Aslinovi, Shaunu Pinnerovi a Ibrahimu Sádúnovi se za jejich zločiny ukládá trest smrti. Dále v něm bylo uvedeno, že na základě výsledků analýzy a zkoumání všech důkazů dospěl soud k závěru, že je vina všech tří mužů jasně prokázána.

Trojice se měla údajně dopustit trestného činu jako zločinecká skupina, která si násilím vydobyla moc a udržovala ji díky teroristické činnosti. Soud oba Brity a Maročana označil za žoldnéře.

Odsouzení se prý podle slov předsedy senátu přiznali ve všech bodech obžaloby. Odvolat se proti rozsudku mohou k Nejvyššímu soudu Doněcké lidové republiky. Odsouzení si ale stojí za tím, že jsou řádnými vojáky ukrajinské armády a tudíž s nimi má být zacházeno jako s jinými válečnými zajatci.

Ženevská úmluva

Podle znění mezinárodního práva jsou ukrajinští vojáci a tím pádem i Aslin, Pinner a Sádún považováni za členy armády, na něž se vztahují Ženevské konvence. Ty určují ochranu všech osob zúčastněných ve válce i nakládání se zajatci.

Tímto právem jsou zavázány všechny skupiny, které se účastní ozbrojeného konfliktu, a to se týká jak vládních sil, tak například povstalců. Dále musí dojít k jejich dodržení všemi stranami konfliktu bez výjimky a za každé okolnosti, a to i bez ohledu na chování jakékoli ze stran zúčastněných v konfliktu.

Porušení ženevských úmluv je bráno jako válečný zločin. Pachatel se tudíž podle mezinárodního trestního práva stává trestně odpovědným.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy