Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Tvrdá kritika prezidenta Pavla: Dávat v Terezíně Čechy na roveň s nacisty bylo nemístné, soudí Šándor

Andor Šándor a Petr Pavel
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
VYJÁDŘENÍ

Tentokrát mu netleská. Prezident Petr Pavel (61) vzbuzuje u těch, kteří ho nemají rádi, velké emoce. Zatím tu nejsilnější po jeho nástupu do úřadu vzbudila slova v Terezíně, odkud byli Židé převáženi do koncentračních táborů smrti. I jeho volič a dosavadní obhájce Andor Šándor (65) si nemyslí, že se vystoupení Pavlovi povedlo.

Petr Pavel: Slova, která ho poškodila

Na oběti našich historických chyb nesmíme zapomínat. Nesmíme zapomínat na rodiny ani jednotlivce, kteří šlapali pěšky, s těžkými zavazadly v rukách, z nádraží v Bohušovicích do Terezína, a domnívali se, že jedou za prací a že se o víkendu vrátí domů,“ uvedl ve svém proslovu při tryzně v Terezíně v květnu prezident Petr Pavel.

„Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout a poučit se z nich,“ přidal ještě.

A právě to, že použil slovo „naše“, jako by sami Češi povraždili oběti židovského holokaustu, nadzvedl ze židle spoustu lidí. Navíc když k projevu došlo těsně po návratu z Německa, kde se setkal s Berndem Posseltem, mluvčím Sudetoněmeckého krajanského sdružení. To obhajoval tím, že muž už dávno přestal s kdysi nevhodnou rétorikou proti ČR, kterou se prezentoval v 90. letech, a naopak pomáhá ke sbližování občanů obou států.

Andor Šándor: Posselt byl OK, projev Terezíně se nepovedl

Posselta mu nevyčítá ani Andor Šándor, mimo jiné účastník stejného kurzu vojenského zpravodajství, jaký absolvoval současný prezident.

„Sám jsem zastáncem zasypávání příkopů, ne jejich prohlubování a rozšiřování. I ze strany Posselta byla slyšet slova, která předtím takto ve vztahu k bývalé vlasti explicitně neřekl. To mě až tak netrápí. Proč bychom se neměli snažit vyrovnat s problematikou odsunu Němců? Vždy bych ale zdůrazňoval, což se zdůrazňuje málo, že to nebyl nápad Edvarda Beneše, že jde o výsledek Postupimské konference. Jde o dohodu mezi vítěznými mocnostmi,“ sdělil eXtra.cz nejprve.

Ohledně dalších slov hlavy státu v Terezíně už tak chápavý ale není.

„Pokud jde o vyjádření Petra Pavla v Terezíně, také jsem přemýšlel, co tím přesně myslel. Bohužel to nijak neupřesnil, aspoň já to neregistroval. Myslím si, že to, co provedli Němci za druhé světové války nejen v Protektorátu Čechy a Morava, ale i v řadě dalších zemí, včetně obrovských prasáren v bývalém Sovětském svazu, je nesouměřitelné s čímkoli, co Češi v minulosti měli provést v soužití s německou menšinou,“ míní Šándor.

„Takto bych se nevyjádřil, ve smyslu, že určitě bych nedával na stejnou roveň nějaké přešlapy nebo problémy ze strany většinového českého obyvatelstva vůči německé menšině se zrůdnostmi nacistického režimu,“ kritizuje Petra Pavla.

Nešťastné, ale hejt není třeba

„To rovnítko tam nevidím. Nejsem odborník, ale je potřeba přestat relativizovat historii. Už to děláme ohledně našeho osvobození. Aniž bychom vykopávali prapor nenávisti, je dobré si stále připomínat, co byl poměrně vzdělaný, inteligentní národ Schillerů a Goethů schopen udělat. Je dobré o tom mluvit, protože to bylo něco, co se vymklo jakémukoli chápání,“ podotýká vojenský expert.

V místě, kde byly tisíce lidí odsouzeny k vidině bližší smrti, mi tedy vyjádření Petra Pavla nepřijde úplně šťastné, ale zase bych na tom nestavěl nějakou hejtovou kampaň proti prezidentovi,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy