Týrání druháčka učitelkou i obtěžování na univerzitě: Čapek vyjmenoval nejhorší příklady ze školních lavic
Robert Čapek (55) na svém blogu Líný učitel odhaluje nejhorší nešvary českého školství. V pořadu eXtra host se svěřil s některými z nich. "Byl třeba školní výlet a ona mu nedala pozvánku nebo seznam věcí, které má mít sbalené. Dítě si vzalo batůžek, přišlo do třídy a učitelka mu začala vytahovat věci z batůžku a dělat si legraci z toho, co tam má. Před celou třídou ho zesměšňovala," vzpomínal Čapek na těžko uvěřitelný případ z prvního stupně základní školy.
"Mně ty špatné příklady vždy utkví v paměti, zvlášť když se jedná o první stupeň. Když budete blbě učit na střední škole, je to blbé, ale není to nic proti tomu, když přijde prvňáček do třídy a tam narazí na osobu, která ničí jeho motivaci," vysvětluje v rozhovoru pro pořad eXtra host propagátor moderních přístupů ve školství a autor stránky Líný učitel Robert Čapek.
Učitelka zesměšňovala dítě před celou třídou
"Mám případ učitelky, která psychicky týrá dítě tak, že když jde třída druháčků na výlet, ten kluk si už zakrývá oči, protože učitelka na něj řve a asistentka také. A tato učitelka se shodou okolností dostala do poslední šestnáctky Global price teacher," uvádí Čapek hned na úvod smutný případ ze školních lavic.
"A pak mám příklad opět z první nebo druhé třídy, kdy si učitelka zasedla na dítě a týrala ho. Byl třeba školní výlet a ona mu nedala pozvánku, nebo seznam věcí, které má mít sbalené. Dítě si vzalo batůžek, přišlo do třídy a učitelka mu začala vytahovat věci z batůžku a dělat si legraci z toho, co tam má. Před celou třídou ho zesměšňovala," pokračuje Čapek.
"Představte si toho rodiče, jak je bezmocný, když jde za vedením, a to tu učitelku přikryje, a když pak to řekne inspekci, a ta jen uvede "neprokázané". Učitelka se hájila tím, že to byla instruktáž, jak se má správně zabalit batoh. Rodiče jsou pak vůči těmto věcem bezmocní," dodává odborník na školství.
"Sám jsem dal dítě do 15 kilometrů vzdálené školy"
Sám prý měl při umístění svého dítěte do školy problém najít nějakou kvalitní. "Já když jsem v Hradci Králové hledal školu, své dítě jsem do žádné veřejné dát nemohl, takže jsme vybrali školu, která je 15 kilometrů, a tam se dítě vozilo, protože do hradecké to nebylo možné," vzpomíná.
Učitele bychom si podle něj neměli idealizovat. "Učitelé jsou stejná část populace jako každá jiná skupina. To, že je někdo učitel, neznamená, že je něčím lepší."
Na svém kontě má Čapek i úspěšné případy, kde se ledy pohnuly kupředu. "Vysokoškolský učitel, který obtěžoval studentky, už nebude učit na univerzitě. Ta věc se táhla desítky let a nikdo s tím nic neudělal. Když jsem to pověsil na blog, do pár dní byl odstaven od učení," dává Čapek pozitivní příklad.
Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu přiloženém níže.