Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Úleva pro rodiče: Mohou zůstat se svými dětmi v nemocnici, rozhodlo ministerstvo

Rozhodnutí ministerstva: Rodiče smějí zůstat s dětmi v nemocnici
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
Lékařská péče

Na nemocničních pokojích, včetně jednotek intenzivní péče, má být rodičům či zákonným zástupcům umožněno být nepřetržitě v přítomnosti ošetřovaného dítěte. Přelomové sjednocení pravidel jakožto metodický pokyn vydalo ministerstvo zdravotnictví. Dokument vznikl na podnět ombudsmana a matky, jíž nemocnice v době pandemie covidu-19 nedovolila několik dní osobní kontakt s tříměsíční dcerou, informuje idnes.cz.

O vydání nového metodického pokynu ministerstvo veřejnost informuje na svém webu. Dokument vysvětluje, že nezletilí jsou obzvláště zranitelnou skupinou pacientů a odloučení od známého prostředí a rodiny působí jako zásadní stresor.

Naopak přítomnost rodičů má pozitivní vliv na psychiku dítěte i rodičů, a to může být mimořádně podstatné obzvláště u léčby chronických onemocnění, případně u zdravotních výkonů, které může doprovázet strach nebo bolest, informuje veřejnost v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Bez ohledu věku

„S postupujícím věkem děti nabývají rozumové a volní vyspělosti, díky níž také získávají větší autonomii. Nelze však bez dalšího říci, že u dětí existuje konkrétní věková hranice, kdy své pečovatele a osoby blízké u sebe již nepotřebují,“ objasňuje v pokynu ministerstvo, že se nová metodika týká všech dětí bez výjimky.

Do šesti let dítěte je pro rodiče jejich pobyt hrazen zdravotní pojišťovnou, u starších ratolestí si přítomnost budou muset zaplatit. Dítě rovněž bude mít právo přítomnost svého rodiče, potažmo zákonného zástupce, odmítnout, píše idnes.cz.

Výjimky z pravidla

Na nepřetržitou přítomnost rodiče mají právo, jestliže to umožňuje vybavení zdravotnického zařízení a nebude negativně ovlivněno poskytování péče. Dle nařízení ministerstva lze z provozních důvodů přítomnost omezit při operačních zákrocích, předoperační přípravy by se to ovšem týkat nemělo. Navíc by nemocnice nové skutečnosti měly přizpůsobit prostory.

Osobní kontakt s rodiči ministerstvo doporučuje obzvláště u hospitalizovaných dětí s úzkostným, mentálním nebo smyslovým postižením, stejně jako u dětí na autistickém spektru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy