Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Úplatkářský hejtman Krkoška: Muž z Babišova hnutí se zázračně vyhnul tvrdému trestu

Hejtman Jan Krkoška z ANO se vyhnul tvrdému trestu: Tohle jsou detaily úplatkářské kauzy
Zdroj: Profimedia.cz / se svolením Hnutí ANO
kauza

Dva roky až deset let vězení. Takový trest hrozil hejtmanovi Moravskoslezského kraje Janu Krkoškovi za to, že jeho firma měla uplácet lékaře, aby předepisovali pacientům určité léky. V obří kauze bylo obžalováno přes dvě stě lidí, mnoho z nich se přiznalo. Někteří lékaři dokonce darovali na charitu podstatně více, než měli dostat jako úplatek, jak uvedl iDnes.

Využili charitu

Téměř sedmnáct milionů korun – to je částka, kterou mělo šest manažerů firmy Interchemia Praha předat celkem 160 lékařům. Jan Krkoška u firmy působil v letech 2009 až 2012, tedy dříve, než se stal krajským zastupitelem a tedy i hejtmanem za hnutí ANO. V kauze policisté stíhali celkem 200 lidí, z toho 151 lékařů. První z nich byli podle webu iDnes.cz obviněni už v roce 2015. Peníze od firmy doručovali lékařům kurýři. Úplatky neměly vždy podobu peněz, firma je také podle informací od soudu posílala na luxusní dovolené.

Téměř sto třicet lékařů se však trestu vyhnulo úplně. Ti, kteří na úplatcích nevzali více než půl milionu korun a k trestné činnosti se přiznali, měli možnost poslat 1,5násobek úplatku na pomoc obětem jiné trestné činnosti. Celkově zatím v kauze nešel do vězení nikdo, podle nepravomocných rozsudků dostalo šest lékařů pokutu a dva manažeři Interchemie podmínku. Několik lidí také soud osvobodil.

Rezignaci žádal Babiš i koaliční partneři

Ke kauze se vyjádřil i Krkoškův stranický šéf a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Okamžitě musí skončit jak v hnutí ANO, tak ve své funkci. Podvedl a poškodil celé hnutí a očekávám, že předsednictvo o jeho vyloučení rozhodne bez odkladu," napsal Babiš ČTK. Jeho rezignaci žádali i koaliční partneři z Moravskoslezského kraje. To se také stalo a hejtman krátce po vyhlášení rozsudku rezignoval.

Soud nakonec Krkoškovi uložil pokutu dvě stě tisíc korun. Uznal ho vinným z účasti na organizované zločinecké skupině, za což lze pachatele potrestat až desetiletým vězením. Soud vzal ale v potaz dobu, která uplynula od trestné činnosti, Krkoškovo doznání i jeho současný způsob života. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro podání odvolání.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy