Úsporný balíček vlády přehledně: Skončí daňová sleva pro manžele i školkovné, stoupnou ceny
Ministerstvo financí zveřejnilo úplné znění návrhu úsporného balíčku, který v květnu představila vláda Petra Fialy. Kabinet v doprovodné zprávě vysvětluje, k jakým změnám se rozhodl a proč. Vedle úpravy sazeb DPH by mělo dojít i ke zrušení více než dvou desítek daňových výjimek, zpřísnění podmínek podpory v nezaměstnanosti a ušetřeny změn nezůstanou ani zaměstnanecké benefity. Redakce eXtra.cz se na některé úpravy navrhované vládou podrobně podívala.
Konkrétní podoba balíčku ale před vstupem v platnost dozná ještě úprav – k aktuálnímu návrhu nyní jednotlivá ministerstva sestavují své připomínky. Opatření, která obsahuje, se však s jistotou dotknou zaměstnanců, firem, živnostníků, rodin s dětmi i lidí pobírajících důchod.
Daňová sleva na nepracující manželku (manžela)
Rušit se s vysokou pravděpodobností bude například daňová sleva na nepracující manželku (či nepracujícího manžela), která se v domácnosti stará o dítě mladší 3 let. Podle resortu financí i expertů úleva nedávala ekonomicky smysl, naopak často odrazovala rodiče od návratu do práce. Nárok na slevu navíc platil pouze do určité výše příjmů.
Školkovné
Kabinet rovněž navrhuje zrušit úlevu na dani za dítě ve školce, tedy takzvané „školkovné“. To mělo rodiče rovněž motivovat, aby pracovali – takový efekt byl ale podle vlády příliš zanedbatelný.
Kabinet ve zprávě také uvádí, že výhodu využívali hlavně středně a vysokopříjmoví lidé, kteří měli dostatečně vysoký základ daně. Lidé pracující na částečný úvazek nebo nízkopříjmoví zaměstnanci na slevu nedosáhli, a proto ji nemohli ani uplatnit.
Daňová sleva pro studenty
Zmizet z praxe by podle ministerstva financí měla také daňová sleva pro studenty. Tu podle odůvodnění vlády využívali jen studenti s vyššími příjmy. Těm ostatním by měla stačit standardní sleva na poplatníka, která činí zhruba 17 100 korun měsíčně.
Kabinetu se také nelíbí, že sleva na dani je často využívaná jen formálně – tedy lidmi, kteří ve skutečnosti nestudují – a v případě studia nejde o „kompenzaci mimořádné události“, pro kterou by měly úlevy na dani primárně sloužit.
„Když už se zrušila ta sleva na studenta, tak se měla nějakým výraznějším způsobem posílit finanční podpora studentů na vysokých školách, obzvlášť těch potřebných,“ míní ekonom Daniel Münich, kterého citují Blesk Zprávy.
Podmínky pro podporu v nezaměstnanosti
Pokud opakovaně žádáte o podporu v nezaměstnanosti, měla by pro vás podle vládního návrhu nově platit přísnější pravidla.
Jak píše web TN.cz, aktuálně musí zaměstnanec odpracovat tři měsíce (v případě, že nevyčerpal celou podporu), aby mu na ni vznikl nový nárok. Pokud podporu celou vyčerpal, musí odpracovat alespoň šest měsíců. Nově by se tato lhůta měla zvednout na šest a devět měsíců.
Zaměstnanecké benefity
Hojně diskutovanou změnou bylo, ještě před samotným představením konsolidačního balíčku vládou, zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. K tomu by i přes odpor veřejnosti mělo nakonec dojít.
Lidé jsou pomocí benefitů motivováni k aktivnímu či zdravému životnímu stylu, časté jsou i příspěvky na sportovní a kulturní akce, pohybové aktivity (fitness, bazén), ale také vzdělání, knihy či rekreační pobyty. Bez jejich daňového osvobození by se je však přestalo firmám vyplácet poskytovat, což by v podstatě znamenalo jejich zlikvidování.
Zvýšení DPH u některých produktů
Zatímco některé položky se přesunou do zvýhodněné sazby DPH, jiné naopak zdraží – respektive dojde k jejich přesunu do základní sazby, která činí 21 procent. V té bude nově například balená voda včetně limonád nebo bezlepkových výrobků. Do vyšší sazby se nejspíš rovněž přesune také palivové dřevo.
A ke zvýšení dojde i v případě spotřební daně, která se platí u tabáku a alkoholu. Ještě předtím, než vládní balíček vstoupí v platnost, vyplatí se těmito produkty předzásobit.