Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Utajované detaily vysmívaného Takešiho hradu Tomia Okamury. Každá místnost je unikát, odhalil jeho bratr Osamu

+ Dalších 10 fotografií

Tomio Okamura se může pyšnit netradiční stavbou, kterou někteří přezdívají Takešiho hrad. Vila na pražském Břevnově vznikla za aktivního přispění jeho bratra Osamua Okamury. Ten měl původně dům sám navrhnout, nakonec ale kvůli nedostatku času přenechal práci světoznámému architektovi. Přesto však chodil stavbu pravidelně kontrolovat. "Posměšné komentáře byly z řad neodborné veřejnosti, zatímco odborníci tu stavbu publikovali v nejlepších časopisech většinou na obálce nebo na první stránce. Ta stavba je opravdu unikátní a myslím si, že žádná stavba česká za posledních 30 let něčeho takového nedosáhla," uvedl Osamu Okamura v pořadu eXtra Host, kde přidal i další podrobnosti.

Velmi extravagantní dům si nechal postavit v pražském Břevnově šéf strany SPD Tomio Okamura. Stavba, kterou ihned někteří překřtili na "Takešiho hrad", našla své příznivce i odpůrce. U projektu netradičního domu byl od počátku Tomiův bratr Osamu Okamura, který je sám architekt.

Původně měl stavbu pro Tomia navrhovat Osamu

"Bratr mě požádal, jestli bych mu dům nakreslil, že by chtěl něco zajímavého a výjimečného, ale já jsem si v tu chvíli neuvědomil, že nastupuji do pozice, která je na sto až dvě stě procent úvazku. Neměl jsem na to dostatek času, takže jsem se po roce trápení po nocích bratrovi omluvil, že se to bohužel neschází s mými dalšími pracovními povinnostmi. Je to také spojené s tím, že jsem byl hodně ambiciózní, což je bratr také," vysvětlil Osamu v pořadu eXtra Host počátky stavby.

"Vzápětí jsem mu navrhl, že pokud to nemohu kreslit já, pojďme tedy vybrat nejlepšího architekta na světě, a bratr řekl ano. Protože jsem pracoval v architektonickém časopise, publikovali jsme všechny ty stavby, byli jsme v kontaktu se všemi ateliéry na celém světě a od všech jsme žádali dokumentaci. Pak jsme si to posílali a byli jsme v intenzivním kontaktu," pokračoval architekt.

Doporučené video: Celý rozhovor s Osamuem Okamurou.

Osamu Okamura: Tomio nám dal volnou ruku

Na prvním seznamu prý měl deset ateliérů a z toho vybral dva. "Bratr byl velmi otevřený, byl velmi motivovaný, aby vzniklo něco výjimečného. On věděl, že se zabývám špičkovou architekturou ve své praxi, a proto dal jak mně ve výběru, tak architektovi Christianu Kerezovi zcela volnou ruku, což je naprosto nebývalé. A byl to také jeden z důvodů, proč na to architekt kývl. On jinak projekty odmítá," vysvětlil Osamu Okamura.

Osamu si zároveň všímá posměšků, kterých se stavba dočkala, nepřikládá jim však žádnou váhu. "Je to stavba, která rozproudila velkou diskuzi. Posměšné komentáře byly z řad neodborné veřejnosti, zatímco odborníci tu stavbu publikovali v nejlepších časopisech většinou na obálce nebo na první stránce. Ta stavba je opravdu unikátní a myslím si, že žádná česká stavba za posledních třicet let něčeho takového nedosáhla," myslí si Okamura.

Prostory v domě mají různé výšky

Zároveň je to podle něj dobrá vizitka pro Českou republiku a pro Prahu, že v našem prostředí mohou vznikat unikátní stavby. "Stavěla to soukromá rodinná stavební firma z Prahy. Sám architekt říkal, že kdyby bratr tu stavbu nepotřeboval, že ji od něj odkoupí, že je to jeho nejlepší stavba," řekl dále.

Vzápětí pak přidal ještě další podrobnosti. "To, co je na tom domě komplikované, se odehrává uvnitř. Je to velmi těžké zprostředkovat, protože ty prostory mají různé výšky a navazují na sebe neopakovatelným způsobem. I podlahy mají různé výšky. Průchod tím domem je tím základním zážitkem, což nelze vyfotit, protože na fotkách vidíte zakřivenou stěnu a nevidíte strop ani podlahu," popsal.

"Nechci jít do detailů, ale pan architekt zmiňoval, že stavbu by nebylo možné zrealizovat nikde jinde na světě vzhledem k poměru ruční práce," uvedl Okamura na dotaz, kolik dům stál, s tím, že jinde by podobná stavba byla nejspíš neufinancovatelná.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy