Donald Trump přivolával průšvih svou agresivní rétorikou, tvrdí psycholog. Atentátník byl podle něj plný frustrace
Naštěstí neúspěšný víkendový atentát na Donalda Trumpa (78) dál jitří vášně. Zabít se ho pokusil dvacetiletý mladík, kterého bezprostředně po útoku zlikvidovaly bezpečnostní složky. Psychoterapeut Jan Beer eXtra.cz popsal možné motivy střelce.
Jan Beer: Atentátník vinil Donalda Trumpa za své frustrace
„Onen pachatel bude pravděpodobně další oběť vlastní frustrace. Podívejme se na to, jak si inflace zahrála s cenami potravin i ve Spojených státech. Tam někteří, a bohužel je to velká skupina lidí, nemají ani na základní potraviny, zadlužují se. A perspektiva mladých, kteří třeba i studují, je z našeho pohledu děsivá v tom, že kvůli vzdělání budou ještě velmi dlouho zadluženi,“ spekuluje pro eXtra.cz psychoterapeut Jan Beer.
„Donald Trump byl u moci, když se inflace utrhla, takže i zde může být jeden z důvodů útočníka,“ spekuluje Beer.
Obviňoval Trumpa, že vede stranu do záhuby?
Zajímavé ale je, že mladík byl registrovaný republikán.
„Tam může jít i o to, že se nemůže dívat na to, do jaké podle něj záhuby vede Donald Trump Republikánskou stranu. Pak je tu otázka, co ho podnítilo. Příznivci napadeného samozřejmě tvrdí, že za to může rétorika opozice vůči němu, tedy Demokratů, strašně důležité je ale vlastní vystupování kandidáta. A tento, pokud mám správné informace, Trump neustále hovořil o tom, jak se bude mstít, až se vrátí, s kým si to vyřídí, jeho rétorika byla obrovsky agresivní a útočná,“ upozorňuje znalec lidských duší.
„Pachatel chtěl zjevně vyjádřit svůj názor, že Republikánská strana má v USA mnohem lepší kandidáty. Akorát si zkrátka pro vyjádření onoho názoru vybral mítink kandidáta a zbraň a ne volební urnu,“ krčí rameny Jan Beer.
Trumpova reakce na atentát byla nebezpečná, tvrdí Šándor. Bojí se nepokojů i vyvolání občanské války
Všímavost
„Jsou mezi námi tací, kteří když několikrát pomyslně narazí do zdi, tak pak mohou volit krajní řešení. Vždy ale platí, že takový člověk se nezmění ze dne na den. A tady musím opakovaně apelovat na to, abychom si všímali svých blízkých, jestli se radikálně nezměnilo jejich chování. Kdybychom byli všímavější, stane se mnohem méně tragédií,“ domnívá se expert.
Reagoval i na gesto Donalda Trumpa, který, když ho ochranka vlekla z pódia, ukázal svým voličům zaťatou pěst. „Napadený tím dává najevo, že by rád bojoval. A svým voličům tím vzkazuje, že je tím správným kandidátem,“ popisuje.
A že někteří již spekulují, že atentát vyhraje Trumpovi volby?
„Někteří ho opravdu budou volit jen proto. Je v lidské přirozenosti postavit se za ty, kterým se ubližuje. Lidé rádi fandí outsiderům. Nakolik to ale může ovlivnit rozhodování voličů v radikálně názorově rozdělených Spojených státech, to si netroufám tvrdit,“ dodal pro eXtra.cz psychoterapeut Jan Beer.