Utonutí malého chlapce na Kladensku: Rozhodují minuty, říkají záchranáři a radí, co dělat
Výjezd k tragickému případu je vždy těžký i pro záchranáře, kteří jsou na podobné situace zvyklí. Jeden takový popsali středočeští záchranáři na sociálních sítích. Ti vyjeli k případu topícího se dítěte. Jenže i přes usilovnou snahu trvající 30 minut se jim ho oživit nepodařilo. Záchranářka Zuzana pak utěšovala maminku malého chlapce. Mluvčí středočeských záchranářů nyní pro eXtra.cz popsala, co dělat, pokud chtějí lidé zachránit člověka vytaženého z vody.
Velmi emotivní výjezd zažili středočeští záchranáři minulý víkend. S celým příběhem se podělili na sociálních sítích. "Byla sobota, když našim posádkám pípl výjezd k případu topícího se dítěte. Bohužel, i přes veškerou snahu a 30 minut marných oživovacích pokusů museli záchranáři konstatovat smrt," popsali záchranáři na Facebooku.
Záchranářka uklidňovala maminku utopeného chlapce
"Na lékaři bylo, aby úmrtí oznámil přítomnému otci, kterého měli opodál v péči policisté. Jeho reakce byla pochopitelně hodně emotivní, a i přes aplikovanou medikaci velmi protahovaná. Když dorazila matka dítěte, naše záchranářka Zuzana jí věnovala veškerou pozornost. Než přijel policejní intervent a pohřební služba, Zuzana zůstala celou dobu s truchlící matkou a dokázala ji svou neuvěřitelnou péčí odstínit od všeho, co se dělo kolem," pokračovala středočeská záchranná služba v popisu komplikované situace, se kterou se jejich pracovnice musela popasovat.
Zmíněná záchranářka Zuzana je podle nich sama maminkou dvou podobně starých dětí. Přes viditelné vyčerpání pak zůstala s matkou chlapce až do konce, po návratu na základnu pak byla vystřídána inspektorem provozu."Událost se stala ve Středočeském kraji, v okrese Kladno, nicméně vzhledem k citlivosti celého případu a s ohledem na rodinu nebudeme sdělovat bližší informace," uvedla pro redakci eXtra.cz mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková.
Klíčové je obnovit dýchání do pěti minut
Následně sdělila, co je v podobných případech pro záchranu člověka nezbytné. "Bohužel takovéto případy se stávají, ale přesnou statistiku nemáme. Co se týká kritických minut, pochopitelně klíčové je rychlé vytažení osoby z vody, zahájení resuscitace a poskytnutí odborné pomoci," řekla Nováková. K tomu samozřejmě patří i urychlené přivolání záchranky.
"Vzhledem k tomu, že záleží na teplotě vody, zdravotním stavu pacienta a dalších okolnostech, se dá říct, že po 5 minutách bez kyslíku dochází k nezvratnému poškození mozkových buněk," dodala mluvčí záchranářů, co je kritický čas na záchranu tonoucího.