Kardashian, Winslet i české hvězdy hazardují se zdravím. K hubnutí používají léky na cukrovku, odborník varuje před vážnými riziky
Čím dál populárnějšími pomocníky k hubnutí se stávají léčiva určená původně pro léčbu cukrovky. Řeč je o preparátech Ozempic a Wegovy, které potlačují chuť k jídlu a zpomalují vyprazdňování žaludku. Jak však zjistila nedávná studie, na kterou upozornil server Business Insider, léky mohou mít vážné vedlejší účinky a hrozí i oslepnutí. "Tyto léky by měly být používány podle indikace u nemocných s cukrovkou 2. typu nebo obezitou, nikoli u jinak zdravých lidí pro hubnutí do plavek," uvedl pro eXtra.cz přednosta Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze Martin Haluzík.
Léky Ozempic a Wegovy byly původně určeny na léčbu cukrovky. Jak se však ukázalo, u pacientů potlačují chuť k jídlu a zpomalují také vyprazdňování žaludku. Tím pádem se začaly využívat také k léčbě obezity a někteří lidé včetně celebrit, jako je Elon Musk, Sharon Osbourne, Kate Winslet, Oprah Winfrey nebo Kim Kardashian, je začali používat čistě ke shození váhy. Výsledky prý jsou fenomenální.
Jenže nedávná studie publikovaná v odborném časopise JAMA Ophthalmology, na kterou upozornil server Business Insider, ukázala i stinné stránky tohoto léku. U části zkoumaných pacientů se totiž objevilo oslepnutí, a to ve výrazně vyšším počtu než u těch, kteří lék neužívali.
Lék není určen pro "hubnutí do plavek", říká diabetolog
Jak moc nebezpečné uvedené léky jsou? A platí, že jde o "zázračné přípravky"? "Jsou to léky velmi účinné ve srovnání s možnostmi, které jsme měli dříve, a kromě snížení hmotnosti mají řadu dalších pozitivních účinků (na tuky, krevní tlak, kardiovaskulární komplikace atd.)," říká pro eXtra.cz přednosta Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze Martin Haluzík.
"Slovo zázračné bych určitě nepoužil, jejich účinnost je ale velmi dobrá, a to i v dlouhodobém horizontu. Měly by být ovšem používány podle indikace u nemocných s cukrovkou 2. typu nebo obezitou, nikoli u jinak zdravých pro takzvané hubnutí do plavek," upozorňuje odborník.
Efekt funguje po dobu podávání léku, který může podle něj být bezpečně podáván dlouhodobě. "Pacientům vždy vysvětluji, že snížený pocit hladu, který při léčbě mají, je třeba využít k úpravě jídelníčku a životního stylu a tu pak zachovat dlouhodobě. Pak mají šanci sníženou váhu udržet," říká Haluzík, že hubnutí se nedá zajistit pouze pilulkami.
Hlavní je upravit životní styl
Nejčastější nežádoucí účinky podle něj souvisejí s trávicím traktem: pocit žaludku na vodě, nevolnost, výjimečně zvracení, zácpa nebo průjem. "Obvykle jsou dočasné a spontánně vymizí, zejména pokud pacient zmenší porce. Objevily se ojedinělé informace o možné souvislosti s rizikem oslepnutí u pacientů, kteří brali tyto léky. Může jít o náhodnou kombinaci, příčinná souvislost nebyla prokázána," uklidňuje diabetolog.
Podle příbalového letáku se u Ozempicu může objevit také dehydratace, průjem, nízká hladina cukru v krvi nebo i zmíněné zhoršení zraku. Podobné nežádoucí účinky uvádí také příbalový leták u Wegovy.
Podle Haluzíka jsou léky zásadní hlavně ve spojení s úpravou životního stylu a pak mohou pacientům pomoci. "Pokud uznáme, že obezita je chronická nemoc (podobně jako vysoký tlak nebo vysoký cholesterol), měli bychom ji léčit, včetně toho, že budeme dlouhodobě podávat účinné léky podobně jako u těchto nemocí. Zásadní je, aby pacienti účinky léku využili k úpravám životního stylu a ten pak dodržovali dlouhodobě," vysvětluje s tím, že by k takové léčbě ale měly být léky určené pro obezitu, nikoli pro cukrovku.