V Babišově hnutí to vře: Havlíčkovi a dalším členům ANO se nelíbí námluvy expremiéra s Okamurou
Andrej Babiš zase obrátil. Zatímco minulý rok pro něj byla spolupráce s hnutím SPD pomalu sprostým slovem, letos už si dokáže vládnutí se stranou Tomia Okamury představit, což prohlásil v rozhovoru na Primě. Příliš se to ale nelíbí jeho spolustraníkům. Některým vyloženě vadí SPD, jiní si myslí, že rok a půl před volbami je na hlášky o povolebním vyjednávání a spolupráci příliš brzy.
Je tomu téměř rok a jeden měsíc, kdy byl Andrej Babiš hostem debaty prezidentských kandidátů pro web Novinky.cz. Moderátor se ptal, zda by šéf ANO jako hypotetický prezident Česka jmenoval vládu s Tomiem Okamurou v roli premiéra. "Neumím si představit, že by uspěli. To je hypotetická otázka. Podle mě se to určitě nemůže stát," odpověděl tehdy Babiš. "Není to náš koaliční partner a ani nikdy nebude," odpověděl na přímou otázku, zda by s SPD někdy chtěl spolupracovat.
Obrat o 180 stupňů
„SPD volí půl milionu lidí, jsou to naši spoluobčané, máme demokracii, jsou svobodné volby, tak proč bychom je měli nějakým způsobem vylučovat," řekl ovšem předseda hnutí ANO před pár dny v Partii na TV Prima. "Nevylučuju nikoho," odpověděl na otázku, zda by vládl s předsedou SPD Okamurou. "Bylo by fajn, kdyby nám dali 51, a je to vyřešeno," dodal Babiš na TV Nova.
Špičky ANO jsou proti
Expremiérova změna názoru však vadí dalším lídrům hnutí ANO z domácí politiky. "Jakékoli spekulace jsou předčasné, bude záležet na tom, kdo se vůbec do Sněmovny dostane. Vystoupení z Unie nebo NATO, byť jen na úrovni referenda, je pro nás tenká červená linie, přes kterou nejede vlak. Říkám to důrazně a bez jakýchkoli ale," řekl deníku Právo Karel Havlíček, místopředseda hnutí. Podobně to vnímá třeba i stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch. "Nemyslím, že by to byla strana, která se blíží našemu programu. Zvlášť proto, že chce vystupovat z Unie i NATO," řekl stejnému listu.
A není to rozhodně první třenice v hnutí ANO způsobená právě kvůli Okamurově straně. Z nynějších zástupců ANO v europarlamentu loni v červnu odmítly novou kandidaturu místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová a také Martina Dlabajová. Jako důvody uvedly konzervativní a národovecké směřování hnutí a právě možné sbližování ANO a SPD.