Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

V Kohoutovicích hořel pařez: Absurdní zpráva Brněnského deníku se zapsala do historie

V Kohoutovicích hořel pařez.
Zdroj: Pixabay
VÝROČÍ

V úterý 21. srpna 2012 hořel v Kohoutovicích pařez. Z naprosto bezvýznamné zprávy Brněnského deníku Rovnost se stala legendární právě díky své banalitě. "Hořící pařez" má svou stránku na Wikipedii, najdete jej na mapách, a na jeho základě vznikla dokonce i kniha.

"V úterý krátce před jednou hodinou odpoledne vyjeli hasiči do ulice Libušina třída v brněnských Kohoutovicích. Hořel tam pařez. Uhasili ho a vrátili se zpátky na základnu," napsala před dvanácti lety novinářka Anna Fajkusová do Brněnského deníku Rovnost a zřejmě nevěděla, co tím způsobí.

Absurdní zpráva se právě pro svou banálnost stala legendární. Hořící pařez dostal svou stránku na Wikipedii, je označen na mapách a pronikl i do fyzického světa. Před deseti lety spatřila světlo světa básnická sbírka Hořící pařez, složená z krátkých tiskových zpráv, které zveřejňuje brněnská policie.

Událost onoho osudného dne před lety telefonicky nahlásil pozorný senior, dnes již zesnulý sokolník Blahoslav Horký, který na místě vyčkával až do příjezdu hasičů.

Po stopách hořícího pařezu

O událost se před dvěma lety zajímal brněnský wikipedista Marek Blahuš, který spolu s kolegy podnikl výpravu "po stopách hořícího pařezu", aby zbořil mýty, které jej obestírají, uvedl informace na pravou míru a představil postavu nahlašovatele Blahoslava Horkého. Vznikla tak webová stránka, na které se dozvíte, jaké bylo v den požáru počasí, které hasičské jednotky k němu vyrazily po jak dlouhé době či jak dlouho jim hašení trvalo.

Díky podrobné zprávě, kterou si vyžádal od hasičů, odhalil také Blahuš podrobné souřadnice. Ohořelý pařez během výpravy wikipedisté sice nenašli, ale jeho místo pečlivě zaznamenali. "Zapíchneme zde alespoň ceduli s nápisem, že tady hořel pařez," řekl tehdy Deníku Blahuš.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy