Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Válka ministryně Jany Černochové s armádou: Andor Šándor z jejích slov lapá po dechu

Karel Řehka, Jana Černochová a Andor Šándor
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
PŮTKY

Bojuje sice beze zbraní, ale nabito má stejně ostrými. Ještě nikdy se v novodobé české historii nestalo, že by se ministr obrany pustil do války s vedením Generálního štábu české armády. Jana Černochová (49) ale něco takového nyní zažívá. Co na její souboj s šéfem ozbrojených složek, Karlem Řehkou (48), eXtra.cz řekl bývalý šéf Vojenského zpravodajství, Andor Šándor?

Jana Černochová a její souboj s armádou: Andor Šándor je v šoku

Spor ministryně obrany Jany Černochové s náčelníkem Generálního štábu Karlem Řehkou je trochu nepřehledný. Dosud spory obestíralo tajemství, každopádně vyplulo na povrch, že se politička Jana Černochová a náčelník Řehka přeli o kompetence. A to tak, že nakonec chtěl nejvýše postavený armádní činitel skončit ve funkci. Situaci dokonce hasil premiér Petr Fiala a prezident Petr Pavel se k tomu chystá.

Naposledy se snažila šéfka armádního resortu obhájit své chování slovy o údajné korupci v Generálním štábu – informovaly například Seznam Zprávy.

Co na to bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor?

„Přiznám se, že když jsem četl vyjádření paní ministryně, které dokonce ani ne nepřímo ukazovalo na to, že se během působení předchozího náčelníka Generálního štábu projevovala korupce při povyšování či při vyjíždění vojáků do zahraničí, tak jsem zalapal po dechu. Nedovedu si totiž představit, že by se něco takového na Generálním štábu stalo.“

Jak to sám pro sebe čtete?

„To, že si převzala rozhodovací pravomoc, by znamenalo, že někdo předtím byl korumpován. Měla si to převzít a řešit vojenská policie. Ve vyjádření paní ministryně nám chybí informace, že byl korupčník odhalen a potrestán, když již pravomoci vrátila náčelníkovi Generálního štábu. Jsem proto překvapený.

Dost jsem se podivil, jak na Generálním štábu mohla taková konstrukce fungovat tak dlouho. Pokud ministr musí udělat takové opatření, tak by mě zajímalo, kdo zajistil, že korupce tam už nebyla a že se jí podaří zabránit i do budoucna.“

Už před tímto vyjádřením jsem četl názor, že předchozí ministři obrany měli funkci tak flákat, že si náčelníci Generálního štábu zvykli na příliš velkou nezávislost. A teď že jsou překvapeni, když ministryně konečně zase dělá svou práci.

„Doteď jsme se mohli vyjadřovat jen k tomu, co přinášela média, především co šířily nejmenované zdroje. Skutečnost je, že premiér Petr Fiala to s nimi řešil, i s Karlem Řehkou samotným, a že to bude řešit i prezident Petr Pavel. To je signál, že to není bagatelní záležitost. Než se vyjádřila ministryně, kolovalo, že mu odmítla povýšit všech patnáct generálů, že mu jich schválila jen půlku.

Tady je ale opravdu obecně představa náčelníka, že ministr v tom procesu povyšování nemá žádnou roli. Sám jsem to ale zažil, že ministr se k takovým věcem vyjadřuje. Nehledě na to, že než to jde k prezidentu republiky, návrhy na povýšení generálů projednává i vláda.

Takže myšlenka, že by v tomto byl náčelník Generálního štábu naprosto autonomní, je poněkud lichá.

Pak mohou být ale i problémy se zásahem do mikromanažerství, což může být nepříjemné.“

Ministr má co mluvit do armády

Ministryně nesmí nijak zasáhnout?

„V zákoně ještě nedávno určitě nestálo, že náčelník Generálního štábu je velitel armády. Zákon uvádí, že zabezpečuje vedení armádě, což je trochu něco jiného. A vůbec to neznamená, že by do toho ministr obrany neměl co mluvit. Zažil jsem ministry, kteří předtím byli vojáky, i ty, co nebyli, ale je fakt, že ti, co zasahovali do armády, dokonce až přes hlavy svých podřízených generálů, to většinou nedělali dobře. Bylo to spíš ke škodě věci.“

Co se stane, když politik začne vojákům příliš „remcat“ do jejich práce a pravomocí?

„Jakmile lidé ve svých funkcích nemají rozhodovací pravomoc a vše rozhoduje ministr, jejich iniciativa cokoli řešit dostává na frak. A pak jen čekají, co se stane a co ne. A to není dobré. Pokud jsem nespokojen s rozhodnutím svých podřízených, tak je vyměním. A vyměním je za ty, kteří s těmi pravomocemi budou umět nakládat lépe. Nebo si je tam nechám, ale nebudu jim do toho kecat. Zde je ale nyní ta linka údajné korupce, která to celé dostává ještě do závažnějšího světla.“

Myslíte si, že se Řehka s Černochovou nakonec nějak srovnají?

„V každém případě jsme viděli snahu premiéra to celé uklidnit. Obávám se ale, že vztah mezi těmi dvěma už nebude nikdy dobrý. Když nabízíte rezignace a řeší to řadů dní média, poslanci, premiér, neukazuje to celý resort v dobrém světle. Nejsou schopni si to vyjasnit mezi sebou, což bohužel nepůsobí vůbec dobře.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy