Česká vláda v bombardovaném Kyjevě: Velké riziko, i neúmyslná smrt může do války zavléct NATO, míní Šándor
Část české vlády dorazila do ukrajinského Kyjeva v době, kdy na něj Rusové naházeli další dávku raket. Podle vyjádření bezpečnostního analytika Andora Šándora pro eXtra.cz sice našim politikům od Rusů nic cíleného nehrozí, ale přesto je to podle něj velmi riskantní cesta.
Andor Šándor: Petr Fiala v Kyjevě? Nebezpečí
Kyjevem v době, kdy tam přijela na jednání česká vláda, zní výbuchy raket, redakce eXtra.cz o tom informovala. Je tato návštěva velkým bezpečnostním rizikem?
Každá zahraniční návštěva, ať už jede kamkoli, je v režimu utajení. Program i trasy a podobně se tají. A to se děje v případě, kdy se cestuje do země, která není ve válečném konfliktu. Když část vlády cestuje do válkou zmítané země, kdy je ukrajinská infrastruktura pod ruskou agresí, cestu to činí mnohem nebezpečnější, než kdyby se uskutečnila za normální situace. Dokonce se domnívám, že tato cesta je mnohem nebezpečnější než ta jeho první.
Tehdy byl Kyjev terčem útoků, speciální síly chtěly proniknout do centra a zatknout vládu. Teď jsou ale útoky raketami masivnější.
Rusové na Fialu útočit nebudou
Mohli by ruští okupanti zaútočit na naše politiky cíleně?
Nevěřím tomu. Rusové dosud neútočili ani na ukrajinského prezidenta. Tamní hlava státu Volodymyr Zelenskyj má obrovskou podporu, a tak by si tím nepomohli. Neútočí ani na jeho sídlo nebo na vládu, tak se nedomnívám, že by tenhle plán změnili. Navíc vědí, že se tam nyní nachází i členové české vlády. A nedomnívám se, že by premiér Petr Fiala a jeho ministři mohli být přímým a záměrným terčem útoku Rusů. To není v jejich zájmu.
Nicméně v situaci, kdy se Kyjev nachází pod raketovými údery, pravděpodobnost nějakého necíleného maléru se radikálně zvyšuje. Ta cesta je vysoce riskantní, byť tam fungují bezpečnostní složky, které se ochranou hostů vážně zabývají.
Putin v pytli
Ani Putin v pytli na mrtvoly na budově českého ministerstva vnitra nezvyšuje riziko?
Ani to ne. Tak daleko v tom konfliktu, i když eskaluje, ještě nejsme.
Pokud byste byl stále šéfem Vojenského zpravodajství, co byste ohledně cesty doporučil premiérovi?
Chápu, že politika je o symbolech, a rozumím tomu, co tím předseda vlády ukazuje. Myslím si, že Česká republika toho symbolicky i materiálně a fakticky udělala pro Ukrajinu mnoho. Ať už dodávkami zbraní, tak přijetím statisíců ukrajinských uprchlíků na našem území. V současnosti by ale taková symbolika podle mě nebyla až tak nutná, stavěl bych se opatrně k případné podpoře cesty. V takto vyeskalované době bych se snažil spíš poradit její odložení. Ale chápu, proč to dělají. I české firmy se navíc budou chtít zapojit do obnovy Ukrajiny, což by bylo i logické a adekvátní naší pomoci.
Riziko války s NATO
Pokud by bohužel došlo k usmrcení některých členů naší vlády, mohlo by to podle vašeho názoru znamenat, že Rusové zaútočili na členský stát NATO?
Nejsem právník, tak těžko říci, jestli by se to dalo aplikovat jako útok na členskou zemi. Článek pět Severoatlantické smlouvy, který o tom pojednává, je docela vágní a úplně neznamená automatické nasazení vojenských sil Aliance do konfliktu. Celou věc by to ale nebezpečně eskalovalo, opět by nás to přiblížilo většímu konfliktu. Rozhodující by bylo to, jak by to vnímaly Spojené státy, hlavní síla NATO.