Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Válka na Ukrajině: Klepe se pod Putinem židle? Jeho nejbližším má docházet trpělivost

Sergej Šojgu
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
Válka na Ukrajině

Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina do dvou let skončí. Alespoň tak to předpovídají analytici zpravodajského subjektu Dragonfly, který správně odhadl už válku na Ukrajině. O puč by se podle všeho měli postarat Putinovi nejbližší muži, kteří se tak údajně rozhodnou pod tlakem západních sankcí. O zprávě analytiků informoval britský deník The Sun. 

Jediná šance, jak ukončit válku na Ukrajině? Svrhnout Vladimira Putina, shoduje se většina odborníků. A přesně k tomu by podle analýzy zpravodajců Drogonfly mohlo dojít, i když nebude to nejspíš hned. "Je vysoce pravděpodobné, že prezident Putin nebude v příštích dvou letech v pozici, jaké je," cituje analýzu britský deník The Sun. Putin tak nejspíš bude v následujících měsících a letech čelit pokusům o puč.

K tomu ale jen těžko dojde ze strany běžných Rusů, z nichž řada nesouhlasí s ruskou invazí na Ukrajinu. Putin je totiž dobře známý tím, jak si hlídá, koho k sobě pustí, a bezpečnostní opatření pro ochranu hlavy státu jsou na nejvyšší možné úrovni. Podle analytiků se tak o převrat pokusí především lidé blízcí Putinovi.

Právě na ně totiž tvrdě dopadnou západní sankce. I když to tak nyní možná nevypadá, ruští oligarchové každým dnem přicházejí o část svého bohatství, ať už za to mohou konfiskace jejich pozemků v západních státech, či ztráty obchodních spoluprací. Přitom se paradoxně většina ruských oligarchů dostala na špičku především díky Putinovi. Je to ale právě on, kvůli kterému své bohatství a moc ve světě ztrácí. A to je samozřejmě problém.

Zradí Putinovi nejbližší

Mezi pravděpodobné zrádce Putina zařadili analytici hned několik lidí. Nejznámější je pravděpodobně Sergej Šojgu, prezidentův velký přítel a jeden z jeho nejbližších mužů. Na seznamu je i Alexander Bortnikov, bývalý šéf služby vnitřní bezpečnosti FSB, o němž už světová média několik týdnů píší v souvislosti s převratem. Údajně je to právě on, kdo připravoval zpravodajské materiály pro přípravu invaze na Ukrajinu a koho Putin viní za současný neúspěch ruské armády.

Mezi dalšími potenciálními strůjci puče figuruje šéf zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin nebo třeba Nikolaj Platonovič Patrušev, generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace, který má za sebou léta práce v KGB a později i v její nástupnické FSB, kde působil jako ředitel.

Převrat bude utajen

Podle analýzy by se ale nemělo jednat jen o členy Kremlu, ale také o vlivné byznysmeny, jako je třeba Sergej Čemezov, ředitel konglomerátu Rostec, nebo oligarcha Igor Sechin, který šéfuje Rosněftu. "Jsou to jediní lidé lidé, kterým Putin důvěřuje a kteří k němu byli až doposud neochvějně loajální," uvádí analytici a dodávají, že loajalita Putinových mužů má přeci jen své hranice.

Pokud se někdo ze jmenovaných k převratu nakonec rozhoupe, Západ se to jen tak nedozví. "V televizi nebudou vojáci v bojové výstroji, lidé v padnoucích oblecích budou spíše vysvětlovat, jak Putin onemocněl," cituje deník Sun zprávu Dragonfly. Nikdo totiž v Rusku nebude chtít přiznat, že by s vládou Putina, kterou tak dlouho podporovali, bylo něco špatně. Tento postup je mimochodem patrný už z ruské historie, když Kreml vzývá například Stalina jako hrdinu. Stejně tak bude pravděpodobně vnímán i Putin.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy