Místní popsal, co za zvěrstva se děla v Buči: Stříleli na každého, koho potkali!
Masakr v Buči je velmi kontroverzním tématem. Poté, co se ruské jednotky stáhly z tohoto obléhaného města poblíž Kyjeva, bylo v ulicích nalezeno veliké množství zavražděných ukrajinských civilistů. Nejen že byli zavražděni, ale mnozí měli také známky zohavení. Jeden ze svědků pro web Vot-Tak, jak informovaly CNN Prima NEWS, popsal, jaká zvěrstva se tam odehrávala.
V ukrajinském městě Buča zemřelo nejméně 280 místních obyvatel včetně žen a dětí. Svět se tuto informaci dozvěděl poté, co Ukrajinci město osvobodili od obléhaných Rusů. Jeden z místních, Vladislav Kozlovskyj, pro tamní web Vot-Tak popsal, co se v Buči vlastně všechno odehrálo.
Kozlovskyj pracoval v Kyjevě a živil se jako someliér. Jenže jakmile začala válka, přesunul se z hlavního města do Buči, kde žily jeho matka a babička. Jakmile se však i sem začali Rusové blížit, spolu s dalšími lidmi se přesunul do bunkru. Ten byl chráněn dvěma dveřmi. „Okupanti jedny vyrazili a druhé jsme nakonec sami otevřeli, protože nám došlo, že by je stejnak rozbili a mohli by nás jednoduše všechny zabít,“ doplnil Vladislav Kozlovskyj, jak upozornil server CNN Prima NEWS.
Witness. Bucha.
— Nikola Repin (@nikorepi) April 5, 2022
English subtitles pic.twitter.com/VZDXlxZr0w
Brutální masakry
Z jeho vyprávění vyplývá, že zpočátku se ruské jednotky k místním nechovaly špatně. Místním měli navíc zajišťovat přísun potravin, jenže město však stále neměli ve své nadvládě. „Intenzivní boje pokračovaly, tak nám nedovolili odejít. Seděli jsme v absolutní temnotě. Neměli jsme elektřinu, vodu ani teplo,“ prozradil v rozhovoru Ukrajinec.
„Během bojů ve městě 2. března bylo zabito pět civilistů. Tři muži, žena a jeden důchodce. Jejich těla ležela u autobusové zastávky po několik týdnů, nesměli jsme je odnést,“ uvedl muž. Vraždy však pokračovaly i dále. Dne 7. března se odehrála další tragédie, kdy měli být vystřídáni ruští vojáci. „Některé z místních znali, prověřili jejich dokumenty, a pokud se podíleli na operacích na Donbasu nebo byli registrováni v teritoriální obraně, byli okamžitě zastřeleni. Také nám kontrolovali tetování a hledali nacistické svastiky. Zabili také kohokoliv, kdo měl na oblečení vlajku či národní znak Ukrajiny,“ šokoval svou výpovědí Kozlovskyj.
My brother sent this to me. Town of Bucha northwest of Kyiv. The amount of dead citizens on one street alone…I just can’t even process. pic.twitter.com/KOSwISih6N
— Viktoriia 🇺🇸🇺🇦 (@ViktoriiaUAH) April 1, 2022
Stříleli na každého, koho viděli
Vypověděl i to, že tito lidé, kteří byli zavraždění, viděl na hromadě na jedné z hrůzných fotografií, které kolují po sociálních sítích. Nejhorší situace podle něj byla ke konci ruské okupace. „Poslední týden chodili kolem rezidenční oblasti už od samého rána a stříleli na každého, koho uviděli. Každý den jsme museli někoho pohřbít,“ pokračoval. Mrtvé lidi však nesměli dát na hřbitov, takže museli být pohřbeni na různých částech.
Sám Kozlovskyj byl také vyslýchán ruskými vojáky. Ti chtěli vědět, kde se ukrývají veteráni z operací na Donbasu. Nic jim podle svých slov neřekl, načež si vysloužil několik ran a také mu Rusové vzali hodinky.
Vladislav během obléhání Buči přišel o přátele, přičemž jedním z nich byl i Serhij. „Serhij byl zabit střelou do hlavy, ten druhý byl mučen. Řezali ho do tváře a pak ho střelili do srdce,“ uvedl. Hrozný osud potkal i jeho dalšího přítele. „Můj kamarád, který nic neudělal, byl jen tak postřelen do boku a bylo mu řečeno: ‚To abys domů nespěchal’,“ zmínil.
Kozlovskyj se momentálně podle webu Vot-Tak nachází v Kyjevě u svých přátel. „Tento měsíc je to každopádně divoké. I sprcha se pro nás stala luxusem. Nezapomenu, jak lidé plakali, když spatřili chleba poté, co dlouho hladověli,“ zakončil.