Mříže, mučící nástroje i příšerné podmínky: Rusové se v Chersonu dopouštěli zvěrstev
Jak ukrajinští vojáci postupují hlouběji do Chersonské oblasti, na povrch vyplouvají důkazy o zvěrstvech, která tam ruští vojáci páchali na tamních obyvatelích. Šikana, mučení, to vše bylo na denním pořádku, píší pozorovatelé na Twitteru. Deník Daily Mail si všímá, že vojáci dokonce v Mykolajivu našli místnost určenou na mučení zajatců.
Kdyby byl podobný nález učiněn poprvé, zřejmě by vzbudil více pozornosti, než teď, kdy jsou podobné objevy na denním pořádku. Místnost, kterou objevili ukrajinští vojáci, se nedá popsat jinak než mučírna. Mříže, mučící nástroje, příšerné podmínky, jak uvádí Daily Mail.
Shromažďování důkazů o takových zločinech a případné postavení obžalovaných před soud jsou však extrémně složité a zdlouhavé procesy s nejistým vyústěním, jakkoli zjevná se provinění mohou zdát, upozorňují analýzy médií z posledních dní. Deník The New York Times mimo jiné připomněl, že od konce války v Bosně do odsouzení bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiće mezinárodním tribunálem uplynulo 22 let.
Bombardování v Mariupolu
Ukrajinské úřady podle pondělního prohlášení ombudsmanky Ljudmyly Denisovové registrovaly po necelých 40 dnech války tisíce potenciálních válečných zločinů. Zprávy o bombardování obytných domů či jiných civilních cílů přicházejí z různých míst Ukrajiny prakticky od počátku ruské invaze. Zejména to platí o Mariupolu, kde byla za ruského obléhání zničena i porodnice. Po uplynulém víkendu začínají mnozí pozorovatelé hovořit dokonce o genocidě, kvůli svědectvím o desítkách až stovkách mrtvých civilistů ve městě Buča, které předtím Rusové dlouho okupovali.
"Objevy těl, která nesou stopy poprav... rozhodně představují silný důkaz o válečných zločinech," řekl agentuře AP Clint Williamson, který v letech 2006-2009 působil jako hlavní expert americké vlády pro válečné zločiny. "Když jsou nalézány oběti se svázanýma rukama, se zavázanýma očima a se známkami mučení nebo sexuálního napadení, pak je argumentace ještě přesvědčivější. Neexistují okolnosti, za kterých by tyto činy byly povolené, ať jsou oběťmi civilisté nebo členové vojska, kteří se dostali do zajetí," pokračoval. Agentura AP ve spolupráci s týmem televize PBS dosud ověřila 90 incidentů, jež patrně porušují mezinárodní právo.
Sestavení jakékoli obžaloby a dohnání zodpovědných před soud je ovšem věc druhá. "Je to velmi složité. Vidíme tělo v Buči, ukrajinského muže nebo ženu se svázanýma rukama a řekneme si: Zjevně byl spáchán zločin. Ale získat důkazy, přivést obžalovaného k soudu a provést veškeré vyšetřování je obrovsky složité," řekl v podcastu reportér NYT Roger Cohen podle ČTK.