Nebe a dudy: Vojenský expert vysvětluje zásadní rozdíl mezi strategií Ruska a Ukrajiny
Válka na Ukrajině je z velké části i informační válkou a oba její účastníci volí naprosto odlišnou taktiku. S vojenským analytikem Martinem Svárovským jsme si povídali o zásadních rozdílech ve stylu boje, vypouštění informací i komunikace s vnějším světem. Zatímco Rusové podle experta volí taktiku chaosu a mnoha rozcházejících se informací, Ukrajina se rozhodla vsadit na mlčení.
Když jsme se s Martinem Svárovským bavili o tom, že Ukrajina chystá velkou vojenskou akci, i expert s exkluzivními informacemi přímo z místa dění a ze zdrojů, ke kterým se obyčejný smrtelník ani novinář nedostane, přiznal, že Ukrajina je v utajování informací velmi úspěšná. "Informacemi se bojuje. Jde o to, že Ukrajina dokáže velmi dobře tajit. My se můžeme dohadovat o různých scénářích, ale jejich utajení je na špičkové úrovní," zmínil Svárovský hned v první větě.
Rusko je schopné pitomostí, v Česku bychom se měli bavit o jaderných zbraních, říká analytik Visingr
Rusko naopak volí taktiku falešných zpráv, kachen a nepřesností, které v informačním prostoru vytvoří pro běžného diváka chaos. Není tedy schopen rozlišovat, co je pravda a co propaganda, která ukazuje skutečné události v úplně jiném světle. Skvělým příkladem takové dezinformace je zpráva o výbušninách v kamionu, který měl odpálit Kerčský most. Nesouhlasil typ kamionu ani přívěsu a ruská tajná služba tak byla nachytána při školácké lži. Útok na most jim nevěřil ani bezpečnostní analytik Andor Šándor. „I tohle by Rusové zpackali. Je to práce Ukrajinců,“ řekl před časem v rozhovoru pro eXtra.cz.
Ukrajina šetří životy vojáků
Rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou je i v přípravě samotných bojových operací. "Musíte mít různé druhy sil, které spolu komunikují, dále mít zajištěné velení a spojení, nacvičený scénář a v neposlední řadě disponovat spolehlivými zpravodajskými informacemi," shrnuje analytik věci, které jsou třeba na úspěšnou vojenskou akci každého státu. Pak se ale zastaví u dalšího výrazného rozdílu.
"Velmi podstatné a velmi rozdílné je, že Ukrajina se snaží maximálně šetřit životy vojáků i civilistů a také infrastruktury. Právě proto je teď klid, protože Ukrajinci se o něco takového snaží. Mají dostatečné množství vojáků i technologií na porážku Rusů. Ale za cenu obrovských ztrát. To všechno určuje to ukrajinské tempo," říká Svárovský. "Kdyby jim to bylo úplně jedno jako Rusům, dokážu si představit, že by mohly být samozvané republiky už dobyté," dodává.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli