Válka na Ukrajině nutí lidi stavět si osobní kryty: V Česku přibývá tzv. prepperů
V Česku přibývá lidí, kteří věří, že lidstvo jako celek nečeká zrovna růžová budoucnost, a podle kterých vcelku reálně hrozí, že svět skončí v globálním konfliktu či ekologické katastrofě. Lidem, kterým jejich osud není lhostejný a připravují si úkryt a zázemí pro případ globální či lokální katastrofy, se říká anglickým výrazem preppeři. Český ekvivalent slovo nemá, nicméně by se dalo volně přeložit jako lidé, kteří se připravují na nejhorší.
Hnutí tzv. prepperů, někdy také survivalistů, je pojmenované podle anglického slova prepare, tedy připravit se, respektive survive, tedy přežít. Jak už jsme naznačili v úvodu, jde o lidi, kteří nevěří v mírovou budoucnost a pro případ, že by opravdu nastala globální katastrofa či válečný konflinkt, chtějí být co nejlépe připraveni. Hnutí vzniklo asi ve třicátých letech minulého století v USA a Velké Británii ruku v ruce s rozmachem sci-fi literatury a různých církví hlásajících brzký konec světa. Lví podíl na nárůstu prepperů mělo také masivní rozšíření jaderných zbraní, které v očích podobných lidí přiblížilo svět jen o něco blíže k záhubě. Studená válka měla na prepperskou komunitu podobný vliv.
Příprava na horší časy
Preppeři se na horší časy, které mohou nastat, připravují různě. Někteří jen zdokonalí svůj sklep o místa na spaní a základní potřeby v případě, že by v domě museli zůstat několik týdnů, jiní berou přípravu podstatně vážněji a pod svými zahradami jsou schopni udělat komplexy, které mohou zůstat odříznuté od okolního světa včetně vody, energie a vzduchu i několik měsíců. Nespoléhají tak na veřejné kryty, protože podle jejich filozofie a životní zkušenosti se žádný stát neumí dobře postarat o nikoho, ani o vlastní občany. Oponovat jim ve světle událostí po celém světě jde jen velmi těžko.
Ve Spojených státech hnutí stále vzkvétá a počet jeho členů roste. Ukazuje se, že lidi více než víra v globální konflikt spojuje prepperství jako koníček a životní styl, který zahrnuje nejen přípravu na katastrofu, ale i trénink schopností přežití v přírodě, lovu, stavby přístřešků nebo třeba nácvik střelby se zbraní. Co se týče krytů, nejen v USA, ale i v Evropě existují firmy, které se na osobní "protiatomové" bunkry zaměřují, a to dokonce i v Česku. Z velké části si ale preppeři staví své kryty svépomocí, částečně to mají i jako vlastní koníček.
Jak silné je prepperské hnutí v Čechách? Jak vypadá výroba protiatomového krytu v praxi? V příštích článcích vám přineseme exkluzivní reportáž z výroby bunkru i náhled do jeho vybavení!
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli