Válka na Ukrajině: Putin jede za Lukašenkem. Ten z jeho návštěvy nadšený nebude
Během návštěvy Minsku 19. prosince se ruský prezident Vladimir Putin pokusí vyvinout větší tlak na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby souhlasil s rozmístěním běloruských jednotek na Ukrajině. Uvádí to nejnovější zpráva amerického Ústavu pro studium války (ISW). Lukašenko zapojení do války na Ukrajině dlouhodobě odmítá.
„Putinova návštěva v Minsku by mohla naznačovat, že Putin se snaží stanovit podmínky pro obnovenou ofenzívu proti Ukrajině – možná proti severní Ukrajině nebo Kyjevu – v zimě 2023.“ Tuto předpověď uvádí nová zpráva amerického Ústavu pro studium války (ISW).
Američtí analytici zároveň podle webu Ukrinform připomínají svá předchozí hodnocení, že pravděpodobnost druhé ruské invaze na Ukrajinu z Běloruska je nízká, i když stále možná. Vladimir Putin se za svým běloruským protějškem chystá dnes.
"Není zdaleka pravděpodobné, že by Alexandr Lukašenko zavázal běloruské síly k boji na Ukrajině po boku ruských jednotek. Stále neexistují žádné náznaky, že by ruské síly v Bělorusku formovaly úderné síly," poznamenává zpráva.
Američtí experti zároveň dodávají, že setkání Putina a Lukašenka přinejmenším přispěje k ruskému cíli zlomit ukrajinskou vůli vzdorovat a ochotu Západu Ukrajinu podporovat. "Toto setkání posílí ruskou informační operaci, jejímž cílem je přesvědčit Ukrajince a obyvatele Západu, že Rusko může zaútočit na Ukrajinu z Běloruska. Pokračující ruské údery proti Kyjevu, neustálé nasazování jednotek do Běloruska a pokračující bojovná rétorika jsou součástí této informační operace,“ věří Ústav pro studium války.
Analytik: Putin má už určitě za Lukašenka náhradu
Ohledně ruských snah zatáhnout Bělorusy do války jsme si nedávno povídali s vojenským analytikem Jiřím Vojáčkem. "Rusové mají dlouhodobě snahu připoutat si Bělorusko více, než by se samotným Bělorusům chtělo. Putin, pokud chce obnovit slávu Sovětského svazu, tak pro to potřebuje tři země, Rusko, Ukrajinu a Bělorusko, bez této trojice nikdy nebude obnoven Sovětský svaz, tyto tři země byly pro jeho stabilitu vždy nejdůležitější," uvedl pro eXtra.cz Vojáček.
Problém má Putin podle něj s Lukašenkem, jelikož běloruský vůdce svou zemi drží pevně a dobře ví, že pokud by se Rusům podvolil a poslal na Ukrajinu bojovat svoje lidi, tak to může velmi rychle znamenat jeho politický konec. "Jestli budou Rusové na Ukrajině dál ztrácet půdu pod nohama, vůbec bych nějaký ruský pokus o palácový převrat nevylučoval, Putin už jistě má někoho za Lukašenka připraveného. Na druhou stranu si nemyslím, že by se Rusové pokusili Bělorusko obsadit vojensky. Běloruská armáda není velká, ale mohla by se rychle dát na odpor a Rusové, bojující na Ukrajině, dohlížející na Náhorní Karabach, mající problémy na hranicích s Kazachstánem a Gruzií, nebudou mít dostatek jednotek, aby Bělorusy převálcovali," dodal analytik.
"Nadto je zde nikoli nedůležitý prvek vzájemnosti, mezi Rusy, Bělorusy a Ukrajinci jsou historické vazby asi jako mezi Čechy a Slováky, proto vysloveně válka mezi těmito národy je bratrovražedná a dá se očekávat, že se jí na některé straně velká část obyvatelstva a armády nebude chtít účastnit," upozornil Vojáček.