Rakouský kancléř jednal s Putinem: Nebyla to přátelská schůzka, řekl
Rakouský kancléř Karl Nehammer řekl, že nemá „žádný pozitivní dojem“ z jeho rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Za ním se v pondělí vypravil přímo do Moskvy, aby se pokusil zprostředkovat ukončení brutální invaze Ruska na Ukrajinu. Informoval o tom deník Financial Times.
Nehammer podle deníku Financial Times řekl, že vedl „přímé, otevřené a tvrdé“ rozhovory s ruským prezidentem, které trvaly 75 minut na místě mimo ruskou metropoli. Rozhovory se vedly v ruštině za pomoci tlumočníka, přestože Vladimir Putin hovoří plynně německy.
Návštěva, která zaskočila mnoho evropských spojenců, přichází v době, kdy Rusko výrazně přeskupuje své vojenské síly na Ukrajině, což je zjevná předehra k obnovené ofenzivě na východě země.
Nehammer porušil diplomatickou izolaci Putina
Nehammerova cesta je prvním osobním setkáním mezi Putinem a nějakým evropským lídrem od začátku ruské invaze před šesti týdny. Tento krok riskuje rozchod s dosud sjednocenou snahou ze strany Evropy, USA a jejich spojenců, aby se Moskva v důsledku invaze diplomaticky izolovala.
V prohlášení po skončení rozhovorů Nehammer uvedl, že cítil, že je jeho „povinností“ odletět do Moskvy a „nenechat kámen na kameni“. "Tohle není přátelská návštěva. Právě jsem přijel z Ukrajiny a na vlastní oči jsem viděl nezměrné utrpení způsobené ruskou útočnou válkou,“ řekl rakouský kancléř.
Nehammer o své plánované návštěvě předem informoval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela, stejně jako německého kancléře Olafa Scholze a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ze schůzky nejsou žádné fotografie
Rakouské diplomatické zdroje podle Finantial Times uvedly, že si nedělaly iluze o vyhlídkách na úspěch kancléřovy mise, ale domnívaly se, že je nutná kvůli jedinečnému vztahu Rakouska k Rusku. Rakousko, které není členským státem NATO a je podle své ústavy oficiálně neutrální, se dlouhodobě snaží fungovat jako most mezi evropskými a ruskými zájmy, a to nejen kvůli svým historickým vazbám na Moskvu.
Zajímavé je, že nebyly pořízeny žádné fotografie ze setkání a nekonala se žádná tisková konference s Putinem kvůli obavám, že by to Kreml použil jako propagandu.
Konfrontoval ho s válečnými zločiny
Nehammer řekl, že přímo konfrontoval Putina ohledně válečných zločinů spáchaných ruskými silami na Ukrajině, a že odpovědné osoby musí být pohnány k zodpovědnosti. Rovněž prý řekl Putinovi, že nyní neexistuje žádný způsob, jak konflikt „vyhrát“, a vyzval ho, aby ustoupil od další eskalace. „Také jsem prezidentu Putinovi bez pochybností řekl, že sankce proti Rusku zůstanou v platnosti a budou se nadále zpřísňovat, dokud budou na Ukrajině umírat lidé. EU je v této otázce jednotnější než kdy jindy,“ dodal kancléř.
Nehammer prý cítil, že je důležité sdělit Putinovi tvrdé pravdy „tváří v tvář“, jak uvedl jeden rakouský diplomat, který řekl, že ruský vůdce žije v informační bublině.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli