Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Snaha o ukončení války: Rus je silný, Ukrajinci krvácejí, a tak chtějí jednat o míru, míní Šándor

Volodymyr Zelenskyj a Andor Šándor
Zdroj: koláž eXtra.cz/ profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
NÁZOR

Schyluje se na Ukrajině po necelém roce bojů konečně k míru? Jsou tu první náznaky toho, že okupovaná země chce začít jednat s Rusy. Podle vyjádření bezpečnostního analytika Andora Šándora pro eXtra.cz je to proto, jelikož Ukrajinci podle něj „krvácejí“ mnohem víc, než ukazuje válečná propaganda.

Andor Šándor: Bez Putina to nepůjde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během telefonického rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem vyslovil pro svolání globálního mírového summitu. Zároveň už předtím podle listu Ukrainska pravda představil deset kritických kroků, jejichž realizace umožní ukončit válku. Co na to eXtra.cz řekl bývalý náčelník Vojenského zpravodajství a bezpečnostní analytik Andor Šándor?

Ukrajinská hlava státu požádala tu americkou, aby uspořádala mírový summit. Je to podle vás první vlaštovka směrem ke konci ruské okupace a války?

To úplně nevím. Když vycházím z minulého summitu, který skončil teprve nedávno, slyšeli jsme tam indického ministra zahraničí říkat Evropě, že její problémy nejsou problémy světa a problémy světa nejsou problémy Evropy.

Jinými slovy: názor a postoj států mimo G7, tedy většinou asijské a jiné země v G20, ohledně konfliktu jsou odlišné od postoje Polska, Pobaltí nebo Česka. Na takovém summitu by proto mohla být celá řada postojů, které by se třeba vůbec nemusely líbit České republice. Tlačily by na urovnání krize, nebyly by zásadně antiruské, neboť tyto země chtějí mít s Ruskem dobré vztahy a obchodovat s ním.

Jak rychle a dobře to může proběhnout?

Zda se takové setkání dá uskutečnit rychle, to nevím. Navíc když jsme tu teprve před měsícem měli předchozí summit. Jinými slovy: cokoli povede k mírovým rozhovorům, tak je dobře. Ale v tuto chvíli říci, jakou to má naději na úspěch, jak to lze zorganizovat, jaká by tam byla účast, to je těžké.

Kdyby to organizoval americký prezident s agendou řešení krize na Ukrajině, mohlo by to mít sice široký půdorys, ale půdorys dobrý. Hlavní roli by tam měly Spojené státy. Otázka je, jak by se Zelenskyj tvářil na účast ruského prezidenta Vladimira Putina. Bez něj to ovšem nepůjde.

Válka Ukrajincům nejde tak, jak tvrdí, myslí si expert

Můžeme si žádost ukrajinské strany vysvětlovat tak, že se jim na bojišti nedaří zase až tolik, jak to světová veřejnost vnímá optikou jejich válečné propagandy?

Nepochybně. Ukrajina možná má úspěchy na některých částech fronty, u Chersonu to bylo výrazné, na druhou stranu fronta má přes tisíc kilometrů. A většinu anektovaného území stále drží Rusové. Jsou tu obrovské škody na energetice a kritické infrastruktuře, je zima, lidé trpí. Znepříjemňovat život ukrajinským obyvatelům, to je faktor, který Rusům bohužel vychází. Bude to ještě nepříjemnější, protože Rusové zdaleka nepřestali.

Ukrajinci mají také velké ztráty, ne, že ne. Mají je vysoké stejně jako Rusové. Trápí je nedostatek zbraní, i to je jisté. A tím, že Rusko rozptýlilo údery na infrastrukturu na celé území Ukrajiny, vážou poměrně dost prostředků protivzdušné obrany.

Prostě si myslím, že konflikt bohužel nejde až tak ve prospěch Ukrajinců, jak bychom si to mohli přát. Rus je stále silný a evidentně má schopnost posilovat. To může hrát roli v rozhodování Ukrajinců, jak dál.

V minulosti jste naznačoval, že obě strany dávají najevo zájem o mírová jednání jen naoko. Ukrajinci ale už na začátku dali Moskvě konkrétní nabídku, teď aktivně přicházejí s návrhem mírového summitu…

Kdo je aktivnější a ochotnější víc a kdo méně, to neumím posoudit. Vyšel bych z toho, že máme jednání, o kterých víme, a ta komentujeme. Nejdůležitější bylo nedávno setkání šéfa CIA Williama Burnse se šéfem ruské rozvědky SVR Sergejem Naryškinem. Bylo to posvěcené oběma prezidenty. Na takové úrovni se nepochybně nebavili jen o výměně vězňů, to mi nepřijde jako jediný důvod jejich setkání. A to jsou jednání, o kterých už vůbec nic nevíme. Na diplomatické scéně se toho děje mnohem víc, než se kdy dozvíme. Česká republika v tom ovšem bohužel nehraje vůbec žádnou roli.

Zelenskyj bude mít problém

Volodymyr Zelenskyj teď bude mít těžkou pozici. Ukrajincům by se nemuselo moc líbit, kdyby přistoupil na nějakou ponižující dohodu…

Problém je ten, že ukrajinský prezident řekl příliš mnoho věcí příliš natvrdo. Spoustu toho předem vyloučil, takže samozřejmě bude mít problém přesvědčit Ukrajince v tom, jak to přijmout. Nějaký kompromis tam ale přece bude muset být. Rusové se toho, co dobyli, nevzdají tak jednoduše. Nestáhnou se z Donbasu. A z Krymu už vůbec. Tomu nevěřím, to by Vladimir Putin v žádném případě nebyl schopný doma zdůvodnit. A pro Rusko je ten poloostrov z historického a bezpečnostního hlediska v Černém moři nesmírně důležitý.

Zelenskyj také jakoukoli mírovou dohodu podmínil referendem. Teď je otázka, jak ho můžete dělat v zemi, která má řadu obyvatel mimo své území a řadu občanů mimo svá bydliště.

Některá jeho vyjádření každopádně byla příliš kategorická a bude mít problém, jak je lidem vysvětlit, pokud by šel na větší ústupky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy