Tajný plán Putina, který nevyšel: Ukrajinu chtěl obsadit za deset dní, obyvatele třídit jako dobytek
Rusové plánovali obsadit Ukrajinu během pouhých deseti dní, během nichž chtěli povraždit část obyvatel a zejména celé kyjevské vedení. Vyplývá to z uniklých dokumentů podepsaných samotným Vladimirem Putinem. Jak informoval deník Kyiv Post, Moskva měla v plánu roztřídit Ukrajince jako dobytek.
Zachycené ruské dokumenty odhalily, že Moskva plánovala zahájit válku na Ukrajině masivními nálety. Desetidenní plán ruské invaze na Ukrajinu získal think-tank „The Royal United Services Institute for Defense and Security Studies“ (RUSI) napojený na britskou armádu a o existenci dokumentu byla údajně informována pouze malá skupina ruských úředníků.
Vedení země mělo být zabito
Plán, o kterém informoval server Kyiv Post, ukazuje, že Vladimir Putin původně doufal v to, že Ukrajina padne do deseti dnů,země připadne Rusku a bude anektována do srpna tohoto roku. Dokumenty také obsahují listinu ukrajinských politiků a úředníků a ruské speciální služby měly za úkol zabít ukrajinské vedení, o kterém dokument předpovídal, že „buď uprchne, nebo bude zajato v důsledku rychlosti invaze“.
Jména byla rozdělena do čtyř kategorií: Jednotlivci, které chtěl Kreml zabít, ti, kteří potřebují potlačení a zastrašování, lidé, kteří mají být povzbuzováni ke spolupráci s Ruskem, a lidé, které Moskva stanovila jako připravené ke spolupráci.
Filtrační tábory a převýchova
Plánovaly se také filtrační tábory. Vojáci by chodili od dveří ke dveřím, aby zhodnotili nebo zatkli obyvatelstvo okupovaných území. Ruští učitelé a další úředníci pak měli být určeni na „převýchovu Ukrajinců“ pomocí propagandy. FSB (Ruská federální bezpečnostní služba) měla také za úkol zajmout a donutit regionální guvernéry a místní úřady ke spolupráci.
Na rozdíl od „desetidenního plánu“ však po deseti měsících brutální probíhající ruské invaze Kyjev stále nevykazuje žádné známky porážky a ruské jednotky jsou nadále vytlačovány z měst okupovaných Rusy, zejména na východě Ukrajiny.
Plán invaze také podrobně popisuje dobytí ukrajinských jaderných elektráren za účelem kontroly energetického systému země a vydírání evropských sousedů rizikem radiačního znečištění, uvedl RUSI.
Rusko v současnosti ovládá největší evropskou jadernou elektrárnu se sídlem v Enerhodaru v Záporoží. Elektrárnu, která dodává Ukrajině asi pětinu celkové elektřiny, obklíčily ruské síly 1. března a generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi následujícího dne oznámil, že ruské úřady kontrolují území kolem elektrárny.
Od té doby zažily Enerhodar a Záporoží nelítostné ruské údery, které poškodily místní infrastrukturu a vystavily jadernou elektrárnu vážnému riziku.