Von der Leyenová na Ukrajině: Na vlastní oči viděla zvěrstva v Buči
Prezidentovi Volodymyru Zelenskému (44) a celé Ukrajině se dostalo neskutečné podpory. Přímo do Kyjeva totiž přijela i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, aby osobně donesla dokumenty pro přijetí Ukrajiny do Evropské unie. Při té příležitosti ji podle zprávy ČTK vzal Zelenskyj i s celou delegací do Buče, která se stala symbolem utrpení ukrajinského lidu. Ze snimků přímo z místa je zřejmé, jak ji pohled na mrtvé civilisty zasáhl.
Ursula von der Leyenová: Podpora EU Ukrajině
Ursula von der Leyenová (63) na tiskové koferenci s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským předpověděla, že Rusko čeká úpadek v oblastech financí, technologie i ekonomiky. Ukrajincům přitom vzkázala: "Stojíme při vás a vašem evropském snu.“
Podle agentury Reuters von der Leyenová uvedla, že udělat si názor na celou válečnou situaci nepotrvá obvyklých několik let, ale jen několik týdnů. Tato slova prý vzkázala Zelenskému při předávání dotazníku, podle něhož se EU bude rozhodovat o přijetí Ukrajiny mezi své členy. Prezident Zelenskyj jí dal slib, že odpovědi bude mít do týdne přichystané.
Žádost o členství v EU odeslal Kyjev již na začátku ruské invaze 24. února letošního roku. Celý proces zkoumání žádosti Evropskou komisí je dlouhý a komplikovaný. I přes to, že by na ni sama komise odpověděla kladně, je potřebné, aby byla kandidátská země schválena všemi členy Evropské unie. Teprve poté mohou započít rozhovory týkající se přistoupení nového státu.
I tak ale von der Leyenová Ukrajině slíbila co nejrychlejší pomoc i v případě samotného vyplnění dotazníku. V minulosti předsedkyně řekla, že vyhodnocení žádosti Ukrajiny předá Evropské radě, čili všem prezidentům a premiérům členských zemí, do léta 2022.
Zpřísnění sankcí Rusům
Předsedkyně von der Leyenová navíc přislíbila, že se EU bude snažit pečlivě kontrolovat pokusy Rusů o obcházení sankcí a nebude se bránit zavedení přísnějších opatření. „Rusko se propadne do ekonomického, finančního a technologického úpadku, zatímco Ukrajina míří vstříc evropské budoucnosti. Tak to vidím já,“ uvedla.
Šéf evropské diplomacie Josep Borrell v Kyjevě oznámil, že Evropská unie navrátí své zastoupení do ukrajinské metropole, která byla den po začátku války evakuována. Kromě něj doprovázel předsedkyni i jeho vedoucí Matti Maasikos. „Návrat vyslance pomůže zajistit, aby Evropská unie a ukrajinská vláda mohly úzce a přímo spolupracovat,“ řek šéf diplomacie EU.
Lídři dalších států v Kyjevu
Součástí delegace byl i slovenský premiér Eduard Heger. Ten oznámil, že Slovensko daruje Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300 ze sovětské éry. Podle pátečního vyjádření amerického ministra obrany Lloyda Austina má Slovenská země přislíbený jako náhradu systém Patriot.
Svou solidaritu Kyjevu před týdnem vyjádřila svou návštěvou i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, která ujistila ukrajinské vedení o podpoře jejich úsilí zahájit proces o co nejrychlejší zařazení mezi členské země. V březnu ukrajinské hlavní město navštívil i premiér České republiky Petr Fiala společně s premiéry Polska a Slovinska.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli