Válka na Ukrajině: Vraťte nám Aljašku, hrozí Spojeným státům předseda ruských poslanců!
Vjačeslav Volodin, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a předseda Státní dumy, dolní komory zákonodárného sboru země, vydal ve středu důrazné varování, že Rusko má co vymáhat od USA. Jak uvedl magazín Newsweek, nejde o nic menšího než o stát Aljaška.
"Když se pokoušejí přivlastnit si náš majetek v zahraničí, měli by si být vědomi toho, že my máme také co požadovat zpět," řekl podle Newsweeku Volodin během středečního setkání s ruskými představiteli.
Napětí mezi USA a Ruskem narůstá už měsíce uprostřed probíhající války na Ukrajině a bezprecedentních sankcí, které západní země uvalily v reakci na Putinovu invazi. Rusko zašlo tak daleko, že pohrozilo přímým konfliktem s USA a NATO, čímž vyvolalo obavy, že by se válka mohla rozšířit za hranice Ukrajiny. Volodinovy komentáře naznačují, že by se Rusko mohlo zaměřit na Aljašku jako odvetu za zmrazení ruských aktiv, což je krok, který by mohl odstartovat obávanou vojenskou konfrontaci mezi Ruskem a USA.
Aljaška už není "Sewardova lednička"
Aljaška byla kdysi součástí Ruska, avšak 30. března 1867 od něj celé toto obrovské území zakoupily Spojené státy americké za cenu 7,2 milionu dolarů. S odkazem na tehdejšího státního tajemníka Williama H. Sewarda i někteří Američané v té době dohodu kritizovali s tím, že ji nazývali „Sewardova pošetilost“ nebo zemi jako „Sewardova lednička“, ale kritika ustala po zlaté horečce na Klondike v roce 1896.
Aljaška se oficiálně stala americkým státem až v lednu 1959, ve stejném roce, kdy získala státnost také Havaj. Ačkoli ruské vlastnictví Aljašky skončilo před více než stoletím, země a stát sdílejí geografickou blízkost. Rusko a Aljaška přes ruský Velký Diomedův ostrov a aljašský Malý Diomedův ostrov jsou od sebe v nejbližším bodě v Beringově průlivu podle oficiálních stránek Aljašky vzdáleny méně než 4,8 kilometru. Pevninská Aljaška a Rusko jsou od sebe vzdáleny 88 kilometrů v jejich nejbližším bodě mezi aljašským poloostrovem Seward a ruským poloostrovem Čukotka.
Volodin není jedinou ruskou osobností, která mluvila o tom, že si Rusko vezme Aljašku zpět. Oleg Matvejčev, člen Dumy, řekl ruské státní televizi začátkem tohoto roku, že Rusko by mělo usilovat o „navrácení veškerého ruského majetku, majetku ruského impéria, Sovětského svazu a současného Ruska, který byl zabaven ve Spojených státech, a tak dále." Na otázku, zda to zahrnuje Aljašku, Matvejčev odpověděl, že ano.
Guvernér Aljašky Mike Dunleavy v reakci na tehdejší Matvejčevovy komentáře na Twitteru uvedl: "Hodně štěstí! Ne, pokud k tomu máme co říct. Máme stovky tisíc ozbrojených Aljašanů a vojenských příslušníků, kteří to budou vidět jinak."
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli