Z Kyjeva jsou hlášeny výbuchy. Česko tam přitom znovu otevřelo velvyslanectví
V pátek byly v Kyjevě a dalších ukrajinských městech podle agentury Reuters slyšet silné exploze. Jsou to přitom teprve dva dny, kdy Česká republika oznámila návrat diplomatů na tamní české velvyslanectví.
Silné výbuchy probudily Kyjev a několik dalších ukrajinských měst do nového dne. Stalo se tak den poté, co se Ukrajina přihlásila k odpovědnosti za potopení černomořské vlajkové lodi ruského námořnictva, což by byla pro Rusko jedna z nejtěžších ztrát války.
Podle agentury Reuters jsou exploze nejvýznamnější v oblasti hlavního města Ukrajiny od doby, kdy se ruské jednotky na začátku tohoto měsíce stáhly z oblasti v rámci příprav na bitvy na jihu a východě. Exploze hlášené v Kyjevě, Chersonu, Charkově a Ivano-Frankivsku podle prvních informací nikoho nezranily.
Čeští diplomaté zpátky v Kyjevě
Zpráva přichází jen dva dny poté, kdy se čeští diplomaté vrátili na ambasádu v Kyjevě. Česko chce tímto způsobem vyjádřit podporu Ukrajině, uvedl úřad. Velvyslanectví v ukrajinském hlavním městě bylo uzavřeno od počátku ruské invaze. Na rovněž uzavřený generální konzulát ve Lvově se čeští diplomaté vrátí v brzké době, sdělila ČTK mluvčí resortu Lenka Do.
Ministerstvo zahraničních věci zároveň ve středu zveřejnilo fotografie ze vztyčování české vlajky na kyjevské ambasádě. "Česká vlajka opět zavlála v Kyjevě, čeští diplomaté jsou zpět. Jde o jeden z mnoha kroků, kterým Ukrajině vyjadřujeme podporu," uvedl Černínský palác. Mluvčí ministerstva dodala, že diplomaté se na velvyslanectví vrátili v omezené míře.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) minulý týden bez dalších podrobností uvedl, že Česko o návrat diplomatů do Kyjeva usiluje. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý řekl, že Česko zvažuje všechny kroky vedoucí k tomu, aby ČR mohla mít ve všech směrech co nejnormálnější vztahy s Ukrajinou.
První byla EU, přidá se Itálie a Slovensko
Koncem minulého měsíce boje v oblasti kolem ukrajinského hlavního města utichly. V pátek znovu zavlála vlajka na velvyslanectví Evropské unie v Kyjevě, po Velikonocích plánuje svou ambasádu opět otevřít Itálie. Už koncem března tento krok udělalo Slovinsko, chtělo tím vyjádřit podporu Ukrajině čelící ruské agresi. Učinilo tak v návaznosti na cestu vlakem do ukrajinské metropole, kterou v polovině března podnikl slovinský premiér Janez Janša spolu se svými protějšky z České republiky Petrem Fialou a z Polska Mateuszem Morawieckim.
Tento týden oznámil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, že návrat diplomatů do Kyjeva chystá i jeho země. V nejbližších dnech podle něho do ukrajinského hlavního města vyrazí tým složený z diplomatů, který přímo na místě vyhodnotí bezpečnostní situaci, uvedl Korčok v úterý na Twitteru.
Polsko například činnost své ambasády v Kyjevě nepřerušilo. V prvním dubnovém týdnu přesunulo své velvyslanectví na Ukrajině zpět do Kyjeva Turecko, které se snaží zprostředkovávat rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou o ukončení války.
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli