Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Vedení ČT odstavilo reportéra: Wollnerovu bývalému podřízenému vytkli střet zájmů, Stratilík se brání

Marek Wollner byl dlouholetým dramaturgem uznávaného pořadu Reportéři ČT. Kvůli nařčením postu opustil.
Zdroj: Se souhlasem ČT
Předchozí Další
česká televize

Česká televize se znovu ocitla ve světle kontroverze. Tentokrát se management jejího zpravodajství rozhodl odstavit novináře Ondřeje Stratilíka z pořadu Reportéři ČT. Důvodem má být jeho loňská cesta za reportáží na švédský ostrov Gotland. Dopravu a ubytování veřejnoprávnímu novináři ale nefinancovala ČT, nýbrž zbrojařská asociace SOFF. Jako reportér specializující se na armádní problematiku se tak Stratilík dostal do střetu zájmů. Událost, o níž informuje web Neovlivní.cz, přichází téměř rok po odchodu šéfredaktora Reportérů a další reportážní publicistiky ČT, Marka Wollnera.

Situace, ke které došlo, je nepřijatelná. Z toho důvodu považujeme další setrvání Ondřeje Stratilíka v pořadu Reportéři ČT za nemožné,“ uvedla ve zprávě webu Neovlivní.cz nynější šéfka Reportérů ČT, Aneta Snopová.

Svůj konec v pořadu potvrdil i sám Stratilík. Ten ale své jednání hájí tvrzením, že cestu schválil jeho tehdejší nadřízený Marek Wollner. Reportérova argumentace spočívá v tom, že pravidla byla dodržena a že výjezd tvořil tým novinářů, včetně zástupců jiných médií.


Wollner: Nechápu, že se za něj nepostavili

„Zatím mi bylo sděleno jen ústně, že mělo dojít k porušení kodexu. Ale v čem přesně, to já nevím. Informoval jsem tehdy svého šéfa Marka Wollnera, že je tady ta nabídka, kdy švédská asociace zaplatí cestu a ubytování. Cesta byla normálně oficiálně schválená. Kdo všechno další to věděl a schvaloval, to už nevím,“ uvedl Stratilík s tím, že své odstavení vnímá jako nespravedlnost.

Sám Marek Wollner serveru potvrdil, že o financování třetí stranou věděl. Zdůraznil přitom výjimečnost této příležitosti sledovat situaci na švédsko-ruské hranici. Současné vedení televize však tvrdí, že o této platbě nevědělo. Informace o reportáži se dostala k novému generálnímu řediteli České televize, Janu Součkovi, což vyvolalo vyšetřování a následné odstavení Stratilíka.

Nechápu, že se za něj teď nepostavili. Stratilík nic nezakrýval, informaci jsme měli všichni a kladli si otázku, jestli to je, nebo není dobré. Byla to unikátní příležitost se v době války na Ukrajině a výbuchu plynovodu Nord Stream podívat na přímořskou hranici, jak se Švédsko brání případnému útoku z Ruska. Jinak bychom se na cvičení švédské armády nikdy nedostali,“ komentoval situaci Wollner.


ČT: Neměli jsme tušení, že jde o soukromé firmy

(Vedení ČT) tvrdí, že tehdy na poradách zazněla informace ve smyslu, že mu to platí švédská armáda. Informace, že šlo o privátní subjekty, nadto ze zbrojařské branže, podle svého vyjádření rozhodně neměli,“ cituje výše zmíněný web důvěryhodný zdroj z ČT. Nad pozoruhodností průběhu a načasování vyšetřování se pozastavil sám Wollner: „Rok se neděje nic, na reportáž nikdy nepřišla žádná stížnost, a teď to někdo účelově vytáhne? V době, kdy Stratilík pracuje na reportáži o zbrojaři (Jaroslavu) Strnadovi? Tu už odvysílat nestihl. Vnímám to celé skutečně účelově.

Jaký je rozdíl mezi tím, když novináři létají na zahraniční cesty s vládní letkou nebo prezidentem, a když jedou se soukromou firmou? Vždycky přece záleží na integritě každého jedince. A tady v tomto konkrétním případě rozhodně nešlo o žádné PR ani žádnou protislužbu,“ poukázal Wollner.

Proti bývalému šéfovi pořadu Reportéři ČT se koncem minulého roku objevilo několik svědectví obviňujících novináře z bossingu a sexuálního obtěžování. Pražská policie v červenci oznámila, že při prošetřování případu nezjistila žádný trestný čin.Potvrdilo se, co jsem tvrdil od začátku,“ reagoval tehdy na závěr policejního šetření Wollner pro server iDnes.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy