Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Helena Zeťová Oktagon 65

Velké ponížení pro Putina: Kurská oblast může být začátkem jeho konce

Polský režisér Patryk Vega natočil film o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
válka

Kurská oblast může být začátkem konce ruského diktátora Vladimira Putina v roce 2025 stejně tak, jako tomu bylo u Hitlera v roce 1943. Ve svém sloupku pro deník The Telegraph to uvedl bývalý britský plukovník a velitel Hamish de Bretton-Gordon. Podle něj vypadá ruská fronta u Kurska velmi vratce. Větší šance na úspěch proto přisuzuje Ukrajině.

O tom, že Ukrajina přešla do útoku v Kurské oblasti, informovaly 5. ledna ruské i ukrajinské zdroje. Ruští váleční blogeři psali o tom, že ukrajinské jednotky zahájily ofenzivu z města Sudže a postupují ve směru k obci Velyke Soldatske, uvedla ruská stanice britské televize BBC.

Útok potvrdilo také ruské ministerstvo obrany. „S cílem zastavit postup ruských jednotek zahájila ukrajinská armáda v neděli 5. ledna okolo 9:00 ráno moskevského času protiútok ve směru na vesnici Berdin,“ uvedlo ministerstvo obrany s tím, že útok byl „odražen s přispěním ruského letectva a dělostřelectva“.

Ofenzivu potvrdil také šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko či vedoucí kanceláře prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak. „Rusové v Kursku jsou hluboce znepokojeni, protože byli napadeni z několika směrů, což je zaskočilo. Naše obranné síly jsou v akci,“ napsal Kovalenko na Telegramu. „Kursk, dobrá zpráva, Rusko dostává, co si zaslouží,“ potvrdil ofenzivu také Jermak.

Velké ponížení pro Putina

„Zdá se, že ukrajinské jednotky zasadily ruským silám u Kursku v posledních dnech skutečnou ránu, a je možné, že ruská 801. brigáda námořní pěchoty utrpěla tak těžkou újmu, že se nyní bude muset z Kurského výběžku stáhnout. Ukrajina odhaduje, že ruské ozbrojené síly přišly o stovky Severokorejců vyslaných k posílení brigády,“ shrnuje události několika posledních dnů ve své publikaci bývalý britský plukovník De Bretton-Gordon.

Podle něj zasadila Ukrajina Putinovi velkou ránu, hovoří o velkém ponížení. „Ukrajina ponížila Putina v nejhorší možnou chvíli, jen několik dní před inaugurací nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa,“ uvádí bývalý velitel ve svém článku pro deník The Telegraph.

„Putin byl možná geniální špion, ale odhaluje se jako příšerný vojenský velitel,“ naráží De Bretton-Gordon na Putinovu minulost v FSB.

Připomněl také slova šéfa Kremlu o tom, že do Vánoc vrátí Rusku „posvátnou půdu“ v Kurské oblasti. „Ale vypadá to na další ránu jeho diktatuře, protože nová ukrajinská ofenziva se tlačí na východ. Kursk může být pro Putina začátkem jeho konce v roce 2025 stejně, jako tomu bylo u Hitlera v roce 1943,“ podotkl bývalý velitel.

Podle něj vypadá ruská fronta v této oblasti velmi vratce. Naopak Ukrajina by podle něj mohla dosáhnout zisků. „Putin v zoufalství posílá do regionu jednoho ze svých nejdůvěryhodnějších generálů, aby se pokusil situaci zachránit. Zdá se, že Rusko má spoustu postradatelných generálů, ale ne vojenskou techniku, která by tento nejnovější ukrajinský postup zmařila,“ dodal velitel.

Země NATO podle něj musí pokračovat v nátlaku a „nedat Putinovi žádnou šanci na útěk“. Pokud si Západ udrží toto odhodlání, vyhlídky Ukrajiny budou podle něj nadějnější.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy